O propozycji objęcia funkcji szefa komisji spraw zagranicznych przez Zalewskiego poinformował juz w sobotę szef klubu PO Zbigniew Chlebowski. Jak podkreślał, nie jest to komisja w ramach parytetu dla PiS, ale specjalna propozycja dla samego Zalewskiego.

Reklama

Zdaniem Ujazdowskiego, jest to przykład "polityki, która przekracza horyzont interesów partyjnych" i "wyraz szacunku" dla kompetencji Zalewskiego. "Jestem głęboko przekonany, że poseł Paweł Zalewski pokieruje komisją z pożytkiem dla parlamentu i polskiej polityki zagranicznej" - napisał Ujazdowski w oświadczeniu przesłanym mediom.

W ubiegłym tygodniu Ujazdowski, Zalewski i Ludwik Dorn zrezygnowali z funkcji wiceprezesów Prawa i Sprawiedliwości. Wystosowali także list do prezesa partii Jarosława Kaczyńskiego w sprawie zmiany sposobu zarządzania PiS.

Zalewski był w Sejmie poprzedniej kadencji szefem sejmowej komisji spraw zagranicznych. W lipcu został zawieszony w prawach członka partii przez Jarosława Kaczyńskiego za to, że na posiedzeniu komisji zadawał kłopotliwe pytania minister spraw zagranicznych Annie Fotydze. Uznano, że kwestionował polską rację stanu.