Jak podaje gazeta, Pew postanowił zbadać, jak obywatele 33 krajów na świecie postrzegają Stany Zjednoczone i prezydenta Donalda Trumpa. Okazało się, że zasadniczo mają raczej dobre zdanie o USA, a złe o Trumpie. Rolę USA pozytywnie ocenia 54 proc., a negatywnie 38 proc. Trumpowi ufa zaledwie 29 proc., nie ufa - 64 proc.

Reklama

"Na tym tle Polska wypada jako najbardziej proamerykański i protrumpowy kraj w Europie. Trumpowi ufa 51 proc. Polaków, a pozytywną wizję rządzonego przezeń państwa podziela 79 proc. Więcej zwolenników USA na świecie jest tylko w Izraelu (83 proc.) i na Filipinach (80 proc.)" - napisano.

Dodano, że Polska jest jedynym krajem, w którym poparcie dla Trumpa rośnie trzeci rok z rzędu (z 23 proc. w 2017 r.). Jak informuje "GW", autorzy raportu tłumaczą to m.in. tym, że akurat na początku czerwca 2019 roku, kiedy prowadzone były badania, Stany Zjednoczone odwiedził prezydent Andrzej Duda. "Obaj przywódcy ogłosili wówczas plan wzmocnienia współpracy wojskowej pomiędzy ich krajami" - przypomina raport.