W piątek rano wznowił obrady; pierwszym punktem, który rozpatruje, jest projekt uchwały wyrażającej solidarność z narodem australijskim w związku z falą pożarów w tym kraju.

Reklama

Później senatorowie będą kontynuować prace nad nowelą Prawa o ustroju sądów powszechnych oraz ustawy o Sądzie Najwyższym uchwaloną 20 grudnia przez Sejm. Senackie komisje opowiedziały się za odrzuceniem noweli w całości. Prawo i Sprawiedliwość chce, by Senat przyjął ustawę bez poprawek. Nad nowelą, która rozszerza odpowiedzialność dyscyplinarną sędziów i wprowadza zmiany w procedurze wyboru I prezesa SN senatorowie debatowali już w środę i w czwartek.

Grodzki poinformował dziennikarzy, że prawdopodobnie w piątek zbierze się komisja ws. tej nowelizacji, ponieważ - jak wynika z jego wiedzy - senator PiS Józef Zając zamierza zgłosić do ustawy kilka poprawek.

- Konwent podjął jednoznaczną decyzję, że senatorowie chcą zakończyć obrady dzisiaj do 22 - oświadczył Grodzki.

Jak zapowiadał w czwartek marszałek Senatu, głosowania "będą najwyraźniej w poniedziałek", a nie w piątek - jak pierwotnie było planowane.

Wicemarszałek Senatu Stanisław Karczewski zapowiedział z kolei, że klub PiS na to się nie zgodzi, bo poniedziałek to dzień na spotkania z wyborcami. Kwestia ta była tematem porannego konwentu seniorów w piątek.