W odniesieniu do tych słów Jacek Jekiel, dyrektor Opery na Zamku w Szczecinie, zamieścił na Twitterze filmik, na którym zestawiono wystąpienie Andrzeja Dudy z fragmentem przemówienia wygłoszonego przez Benito Mussoliniego 3 listopada 1932 r. w Ankonie.

Reklama

"Historia zawsze się powtarza jako farsa. Nie dajcie się zwieść tej retoryce" – napisał Jekiel.

Próbują nam dzisiaj odebrać nasze prawo do posiadania uczciwego wymiaru sprawiedliwości, do jego naprawy; nie pozwólmy, aby inni decydowali za nas; musimy utrzymać w naszym kraju Izbę Dyscyplinarną SN - oświadczył prezydent Andrzej Duda w Zwoleniu (woj. mazowieckie).

My, Polacy, mamy prawo decydować o sobie samych i swoich sprawach; po to walczyliśmy o demokrację - oświadczył prezydent.

Jestem prezydentem RP. Nie będą nam tutaj w obcych językach narzucali, jaki ustrój mamy mieć w Polsce i jak mają być prowadzone polskie sprawy - dodał Andrzej Duda.

Prezydent podkreślił, że Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego jest po to, aby "wyeliminować czarne owce" ze środowiska sędziowskiego. Po to właśnie jest Izba Odpowiedzialności Dyscyplinarnej w Sądzie Najwyższym, izba składająca się z sędziów, po to, aby sędziowie umieli pokazać, że sami w ramach stanu sędziowskiego usuwają tych, który nie umieją zachować się przyzwoicie i nie spełniają standardów, aby wykonywać tę wielką społeczną służbę - podkreślił Andrzej Duda.

Jak zaznaczył, "musimy utrzymać w naszym kraju Izbę Dyscyplinarna Sądu Najwyższego", aby odpowiedzialność dyscyplinarna sędziów była wreszcie realna, aby doprowadzić do oczyszczenia stanu sędziowskiego, aby doprowadzi do tego, "że stan sędziowski będzie w efekcie tego rzeczywiście przez społeczeństwo poważany, szanowany, a państwo będzie w rezultacie uważane za sprawiedliwe".

"Wierzę, że uda się oczyścić do końca nasz polski dom". A. Duda ponownie skrytykował sędziów

Wymiar sprawiedliwości musi zostać naprawiony, a sędziowie muszę rozumieć, jaka rzeczywiście jest ich rola w polskim państwie – powiedział prezydent Andrzej Duda na spotkaniu z górniczą solidarnością Regionu Śląsko-Dąbrowskiego w Katowicach. Była to kolejna krytyczna uwaga prezydenta wygłoszona pod adresem sędziów w ciągu ostatnich kilku dni.

Taką mamy Polskę i taki mamy dzisiaj stan. Mam nadzieje, że zdołamy to przełamać, tak jak przełamaliśmy wiele barier, które nas powstrzymywały – dodał prezydent.

W piątek Senat odrzucił forsowaną przez PiS ustawę dyscyplinującą sędziów. Wniosek o odrzucenie projektu w całości złożyły dwie senackie komisje – ustawodawcza oraz praw człowieka, praworządności i petycji.

Projekt trafi teraz ponownie do Sejmu.