Szef resortu obrony wręczył w niedzielę w Poznaniu sztandar 12. Wielkopolskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej. W swoim wystąpieniu w trakcie uroczystości na pl. Wolności przypomniał, że od czasu objęcia rządów przez PiS w 2015 r. liczebność Wojska Polskiego wzrosła z 95 tys. do obecnych 108 tys. żołnierzy zawodowych i ponad 21 tys. żołnierzy WOT.

Reklama

- Ten proces będzie postępował. Ten proces postępuje również dlatego, że pan prezydent Andrzej Duda, zwierzchnik Sił Zbrojnych, przykłada dużą wagę do tego, żeby Polska była bezpieczna – powiedział minister.

Dodał, że prezydent RP jako zwierzchnik Sił Zbrojnych wskazuje kierunki ich rozwoju. - Prezydentura pana Andrzeja Dudy jest dowodem tego, że o bezpieczeństwo naszej ojczyzny można realnie i skutecznie dbać – zaznaczył.

Szef MON zwrócił też uwagę, że uroczystość nadania sztandaru 12. WBOT odbywa się dokładnie w tym samym miejscu, w którym 101 lat temu, w czasie powstania wielkopolskiego, przysięgę składał 1. Pułk Strzelców Wielkopolskich.

Podkreślił, że córki dowódcy powstania wielkopolskiego z tego okresu – gen. Józefa Dowbór-Muśnickiego - są symbolem polskich losów w 1939 i 1940 r. - Jedna z nich została zamordowana w Katyniu przez sowieckiego okupanta, Janina. Druga z nich, Agnieszka, została zamordowana przez Niemców w Palmirach. Takie były losy, nasze polskie losy – przypomniał.

- Kiedy dziś ktoś mówi o tym, że Armia Czerwona wyzwalała naszą ojczyznę w 1944 czy 1945 r., to nie pamięta ten ktoś o tym, że Polska została napadnięta 1 września 1939 r. przez hitlerowskie Niemcy, a 17 września 1939 r. przez sowiecką Rosję – powiedział minister, dodając, że stało się to na mocy traktatu Ribbentrop-Mołotow.

12. Wielkopolska Brygada Obrony Terytorialnej nawiązuje do tradycji powstańców wielkopolskich oraz innych formacji ochotniczych i konspiracyjnych z lat 1918-1946. Patronem jednostki został gen. Stanisław Taczak, pierwszy naczelny dowódca powstania wielkopolskiego. Obecnie w szeregach 12. WBOT im. im. gen. bryg. Stanisława Taczaka służy ponad 1,3 tys. żołnierzy, w skali kraju 25 tys. - w tym 20 tys. ochotników. W skład wielkopolskiej brygady wchodzą trzy bataliony lekkiej piechoty z siedzibami w Śremie, Lesznie i Skwierzynie. Dowódcą brygady jest płk Rafał Miernik.