W niedzielę podczas Gali Człowiek Roku 2019 Strefy Wolnego Słowa, śp. Kornel Morawiecki został uhonorowany nagrodą im. Św. Grzegorza I Wielkiego przyznawaną przez miesięcznik "Nowe Państwo". Nagrodę odebrał w imieniu ojca szef rządu.

Reklama

W poniedziałek premier Morawiecki nawiązał do tej uroczystości we wpisie na Facebooku. "Dziękuję wszystkim, którzy pamiętają o Jego wkładzie w obaleniu systemu komunistycznego i walce o prawdę, gdy w III RP tej prawdy w życiu publicznym zaczynało brakować. Mój Ojciec walczył o lepszą Polskę, miał ją głęboko w sercu, żył dla Polski" - napisał szef rządu.

"Pracował całe życie i do samego końca nad wielką polską syntezą. Czyli nad połączeniem silnie wpisanych w naszą świadomość ideałów wolności ze zdolnością do budowy sprawiedliwego ładu. Syntezą tradycji i nowoczesności, teorii i praktyki, kultury, zwłaszcza kultury wyższej i techniki" - dodał.

Premier podkreślił, że Kornel Morawiecki "śni stale o takiej właśnie Polsce". "Rozumiał, że prawda wymaga świadectwa, ideał domaga się czynu, a do realizacji pragnień i śmiałych planów – konieczne są odważna i ofiarna aktywność" - czytamy we wpisie Morawieckiego. "Wiedział, że wolność, nawet już wygrana, nigdy nie jest dana raz na zawsze. Wiedział, że wolność bez solidarności, jest tylko pustym hasłem. Nieśmy żagiew polskości, żagiew lepszego świata" - dodał szef rządu.

Podczas niedzielnej gali nagrodą im. Św. Grzegorza I Wielkiego uhonorowano też ocalałego z Holocaustu Edwarda Mosberga.