Na czwartkowej konferencji Karczewski poruszył kwestię właściwego mycia rąk, co jest istotne w profilaktyce antywirusowej i ocenił, że marszałek Senatu niewłaściwie pokazuje, jak należy myć ręce. Karczewski stwierdził, że nie powinno się naciskać spustu dozownika z detergentem kciukiem - tak jak zademonstrował to Grodzki - a należy wciskać go łokciem lub wierzchem dłoni, tak jak robią to chirurdzy.

Reklama

W rekacji Grodzki stwierdził, że "czasem granica między rzeczowością a śmiesznością bywa dla niektórych zbyt cienka". Wiem, że pan marszałek (Karczewski - PAP) może nie zauważył, ale nie naciskałem kciukiem tego dozownika - dodał.

Trwa ładowanie wpisu

Nagrania z kamer senackich pokazują jednak, że rzeczywiści marszałek Grodzki użył kciuka i nacisnął nim na dozownik.

O tę wymianę zdań oraz o sytuację związaną z koronawirusem Karczewski pytany był w piątek w TVP1. Jestem nawet wdzięczny marszałkowi Grodzkiemu, że w taki sposób doprowadził do takiego sporu, jak myć ręce. Najważniejsze, że mówiliśmy o tym, że trzeba myć ręce - odpowiedział Karczewski.

Dodał, że wiele wirusów, w tym koronawirus, przenosi się drogą kropelkową, a mycie rąk to "podstawa higieny". Karczewski dodał, że mimo tego, że lepiej nie pobierać mydła z dozownika naciskając kciukiem, jest to sprawa "drugorzędna".

Karczewski wyraził też zadowolenie z tego, że w poniedziałek odbędzie się dodatkowe posiedzenie Sejmu, podczas którego rząd przedstawi informację na temat podejmowanych działań w związku z zagrożeniem koronawirusem. Jak mówił, będzie to okazja do "dobrej dyskusji". W ogóle problemy służby zdrowia stają się takim głównym tematem kampanii wyborczej - ocenił. Podkreślił jednak, że zdrowie nie powinno być tematem "agresywnej kampanii".

Choroba zakaźna COVID-19, wywołana przez koronawirusa SARS-CoV-2, wybuchła w grudniu w mieście Wuhan w środkowych Chinach. Na świecie potwierdzono ponad 82 tys. przypadków zarażeń koronawirusem, który rozprzestrzenił się na terenie blisko 50 krajów. W Polsce nie ma obecnie potwierdzonego przypadku koronawirusa.