Ustawa przewiduje m.in. możliwość wprowadzenia zdalnej pracy w czasie kwarantanny lub nadzoru epidemiologicznego; wypłatę zasiłków za czas zamknięcia szkół, przedszkoli i żłobków; wydawanie poleceń przez wojewodę organom administracji; wyłączenia przepisów prawa budowlanego czy ustawy o zamówieniach publicznych. Na jej mocy żołnierze służby czynnej będą mogli wykonywać dodatkowe zadania; uproszczone ma zostać przekazywanie asortymentu przez Agencję Rezerw Materiałowych.

Reklama

Projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych został przekazany Sejmowi w ubiegłą niedzielę wieczorem. Sejm uchwalił ustawę w poniedziałek. W piątek bez poprawek poparł ją Senat.

Ustawa ma wejść w życie z dniem następującym po jej ogłoszeniu.

O podpisaniu ustawy prezydent poinformował w Nysie po wizycie w Szpitalu Powiatowym im. Błogosławionej Siostry Elżbietanki Marii Merkert.

Podpisałem ją (ustawę - PAP) najszybciej, jak było to możliwe i mam nadzieję, że już w najbliższych dniach w oparciu o tę ustawę będzie możliwe działanie dla dyrektorów szpitali, starostów, marszałków, wszystkich tych, którzy za szpitale odpowiadają - po to, żebyśmy byli jeszcze lepiej przygotowani - mówił Andrzej Duda, po tym, gdy zaprezentował podpisany akt prawny.

Wcześniej prezydent poinformował, że odbył spotkanie poświęcone przygotowaniu na koronawirusa w województwie opolskim. Mogę państwu powiedzieć, że po tej konsultacji wiem, że dwie osoby przebywają w tej chwili w szpitalach na kwarantannie, dwie osoby są w tej chwili w kwarantannie domowej, 64 osoby są poddane nadzorowi. Więc nie ma żadnej osoby w tym województwie, u której stwierdzono by występowanie koronawirusa do tej pory - powiedział prezydent.

Podkreślił, że powiatowy szpital w Nysie ma oddział zakaźny i jest przygotowany na przyjęcie pacjentów.

Specustawa ma wejść w życie z dniem następującym po jej ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw.