Prezydent RP Andrzej Duda odbył dziś rozmowę telefoniczną z prezydentem Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinpingiem. Rozmowa trwała 45 minut. Prezydenci rozmawiali przede wszystkim o sytuacji związanej z pandemią koronawirusa i możliwościami współpracy obu państw w jej zwalczaniu - przekazał prezydencki minister. Prezydent Duda przekazał na ręce prezydenta Xi Jinpinga kondolencje i wyrazy współczucia rodzinom oraz bliskim ofiar koronawirusa w Chinach - poinformował Szczerski.

Reklama

Jak przekazał, polski przywódca wyraził też uznanie dla działania chińskich władz i służb medycznych w zwalczaniu pandemii, a także przedstawił aktualną sytuację w związku z rozwojem COVID19 w Polsce oraz działania polskich władz mające na celu powstrzymanie rozprzestrzeniania się wirusa. Prezydenci uzgodnili, że władze Chińskiej Republiki Ludowej będą pozytywnie odnosić się do polskich wniosków o zakup środków ochrony osobistej, materiałów, maszyn i sprzętu medycznego potrzebnych do zwalczania epidemii - przekazał prezydencki minister.

Andrzej Duda, poinformował Szczerski, wyraził także zainteresowanie chińską propozycją realizacji wideokonferencji z udziałem ekspertów medycznych z Polski, Chin oraz zainteresowanych państw dotycząca chińskich doświadczeń w zwalczaniu SARS-CoV-2. Prezydenci rozmawiali także o perspektywach przyszłej współpracy polsko-chińskiej i wielostronnej, niezbędnej do powrotu na ścieżkę wzrostu gospodarczego po ustąpieniu pandemii - przekazał prezydencki minister

Jak poinformował Szczerski, prezydent Duda podkreślił, że Polska jest gotowa do pomagania w niesieniu pomocy, w tym przekazywaniu dostaw z Chin dla państw naszego regionu. Szczerski wskazał, że we wtorek z Warszawy do Pekinu wylecieć ma samolot specjalny, który wróci do Warszawy 26 marca z wyposażeniem medycznym przekazanym przez stronę chińską. Jak dodał, kolejne loty po zaopatrzenie potrzebne do walki z koronawirusem będą realizowane po dalszych uzgodnieniach.