Wczoraj wieczorem znanego krakowskiego polityka nie było ani przy katedrze uniwersyteckiej, ani na konferencji prasowej, ale u boku piosenkarki Kasi Cerekwickiej i przy maszynie do szycia. W ten sposób przypomniał się w popularnym programie rozrywkowym TVN "Szymon Majewski Show”. Chciał pokazać, że wbrew obiegowym opiniom, określającym go jako typowe zwierzę polityczne, bez polityki ma się dobrze.

Reklama

Jak wcześniej zdradził DZIENNIKOWI Szymon Majewski, Rokita ćwiczył nawet specjalny krok, który miał sprawić, żeby "kolorowe gazety nie pisały, że chodzi smętny". Jednak nawet w jego programie osią przewodnią było pytanie: co zamierza teraz robić Rokita?

"Widać, że od polityki raczej będzie się trzymał z daleka. Przeglądaliśmy więc gazety z ogłoszeniami: praca" - opowiadał przed programem Majewski. Oferty czasem zawierały polityczne aluzje. "Jako opiekunka do bliźniaków kategorycznie się nie widzi, prędzej już jako pani od rytmiki. W grę wchodziło jeszcze zarządzanie i marketing" - odsłaniał kulisy programu Majewski. "Ma świetne poczucie humoru i z powodzeniem mógłby poprowadzić własny show rozrywkowy" - sugeruje.

Rokita zaśpiewał też piosenkę Kasi Cerekwickiej. Większych problemów nie miał, bo w młodości przez wiele lat śpiewał w chórze. "Jak dla mnie brzmiało to trochę na modłę kościelną. Ale Kasia stwierdziła u niego zdolności wokalne" - relacjonował Majewski.

Trudno jednak sobie wyobrazić, by rozrywka stała się dla Rokity sensem życia. Tym bardziej że jednocześnie postanowił napisać artykuł. Nie o bieżącej polityce, ale z polityką już bezpośrednio związany. W najnowszym numerze tygodnika "Wprost” Rokita opisuje pokusy, jakim mogą ulegać politycy.

Do czego więc zmierza były poseł? "Takie wystąpienia to etap przejściowy. W tej chwili nowy kształt sceny politycznej dopiero się krystalizuje i przypuszczam, że Jan Rokita zastanawia się nad swoim miejscem na tej scenie" - uważa Jarosław Gowin. Nie przewiduje rychłego powrotu Rokity do polityki. "Moim zdaniem to, co się wydarzyło, powinien potraktować jako wskazówkę od opatrzności, by postawić na coś innego niż polityka, na wyzwania intelektualne i duchowe" - mówi Gowin.

Sam od roku myśli o założeniu w Wyższej Szkole Europejskiej im. ks. Józefa Tischnera nowego kierunku z zakresu przywództwa politycznego. I nie ukrywa: "Jan Rokita wspaniale sprawdziłby się w takim miejscu".

"Szymon Majewski Show" do obejrzenia w każdy poniedziałek w telewizji TVN o 21.30.