Prezydent był pytany podczas środowej sesji pytań i odpowiedzi (Q&A) na Facebooku, czy - wobec doniesień mediów o atakach na pracowników służby zdrowia - złoży projekt nowelizacji Kodeksu karnego, który chroniłby ich przed agresją. Odpowiedział, że skonsultuje się w tej sprawie z ministrem sprawiedliwości i prokuratorem generalnym Zbigniewem Ziobrą, ministrem spraw wewnętrznych i administracji Mariuszem Kamińskim oraz komendantem głównym policji Jarosławem Szymczykiem.

Reklama

- Nie słyszałem o takich sytuacjach, w których dochodziłoby do incydentów napaści na pracowników ochrony zdrowia, czy żeby była konieczna dodatkowa ochrona, ale zapytam i skonsultuję się w tej sprawie. Jeśli jest taka konieczność, to będę domagał się podjęcia większej aktywności ze strony policji i będę się domagał, żeby odpowiednie zmiany prawne zostały wprowadzone - podkreślił Duda.

- Do tej pory nie były mi zgłaszane takie inicjatywy, ale obiecuję, że odbędę konsultacje w tym temacie - zaznaczył.

W połowie kwietnia rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar w liście skierowanym do prezesa Okręgowej Rady Lekarskiej w Warszawie Łukasza Jankowskiego wyraził zaniepokojenie zagrożeniem bezpieczeństwa medyków i pracowników służby zdrowia.

Jak poinformował, otrzymał "informacje o atakach i mowie nienawiści nakierowanej na osoby pracujące w sektorze ochrony zdrowia". Bodnar napisał, że przedstawicielka Okręgowej Izby Lekarskiej lek. Maria Kłosińska wskazuje na trzy obszary hejtu, z jakim spotykają się lekarze i lekarki - "nierzetelne informacje medialne publikowane bez wcześniejszej weryfikacji, nienawistne słowa wobec tych, którzy decydują się opowiedzieć o nieprawidłowościach systemu walki z epidemią w mediach społecznościowych". RPO wskazał także na "ataki pracowników służby zdrowia przez indywidualne osoby z ich otoczenia (sąsiedzi, pasażerowie transportu publicznego, pracownicy usług handlowych)".