Moskal (PiS): Chcemy rozszerzyć definicję mobbingu o kategorię rozróżniającą wysokość wynagrodzenia ze względu na płeć

Reklama

Przygotowaliśmy projekt ustawy, którego celem jest zlikwidowanie luki płacowej, który ma wprowadzić do definicji mobbingu również taką kategorię, jak rozróżnianie wysokości wynagrodzenia ze względu na płeć. Pod tym projektem, który mamy przygotowany, mamy już pierwszy podpis. To jest podpis prezesa Jarosława Kaczyńskiego - mówił Michał Moskal podczas konwencji Forum Młodych PiS.

Szanowny panie prezesie, bardzo za to dziękujemy, bo to pokazuje, że wszyscy razem jak tu jesteśmy rozumiemy, że to jest ważne dla budowania naszej wolności. Że prawdziwa wolność, którą gwarantuje PiS, gwarantuje nasz prezydenta Andrzej Duda musi być budowana właśnie na takich fundamentach - dodał Moskal.

Chodzi o projekt nowelizacji Kodeksu pracy. Zgodnie z propozycją zmianie miałby ulec jeden z artykułów i brzmieć: Mobbing oznacza działania lub zachowania dotyczące pracownika lub skierowane przeciwko pracownikowi, polegające na uporczywym i długotrwałym nękaniu lub zastraszaniu albo różnicowaniu wysokości wynagrodzenia ze względu na płeć pracownika, wywołujące u niego zaniżoną ocenę przydatności zawodowej, powodujące lub mające na celu poniżenie lub ośmieszenie pracownika, izolowanie go lub wyeliminowanie z zespołu współpracowników.

Moskal podczas wystąpienia podkreślał, że jesteśmy na ostatniej prostej "bardzo dziwnej" kampanii wyborczej prowadzonej w cieniu koronawirusa. Ale w trakcie tej kampanii wyborczej, poza koronawirusem, w powietrzu unosiło się coś jeszcze - to była ściema. Mówiąc o ściemie trzeba powiedzieć o naszych politycznych kontrkandydatach - mówił szef młodzieżówki PiS.

Odnosząc się do Szymona Hołowni stwierdził, że otrzymał on "trzy razy +nie+ i to nawet od swojej własnej stacji, od TVN-u". Zresztą najwyraźniej ten kandydat został oceniony jako tak samo wiarygodny, jak jego łzy nad konstytucją - dodał.

Reklama

Szef młodzieżówki stwierdził też, że kandydat Lewicy Robert Biedroń ma usta pełne frazesów, a jego zaplecze zbudowane jest z ludzi SLD, którzy kiedy rządzili "zlikwidowali ponad 2,5 tys. połączeń kolejowych".

Z kolei odnosząc się do kandydata KO Rafała Trzaskowskiego, Moskal stwierdził, że cały czas opowiada o ochronie środowiska i ekologii tymczasem za jego kadencji jako prezydenta Warszawy wydarzyła się "największa katastrofa ekologiczna ostatnich lat - awaria oczyszczalni Czajka".

Moskal zarzucał też Trzaskowskiemu, że choć dużo mówi o ochronie zwierząt, to kilka miesięcy temu, gdyby nie interwencja samorządowców PiS ograniczyłby środki na warszawskie schronisko na Paluchu.

Rafał Trzaskowski mówi też bardzo dużo o równouprawnieniu, pokazuje się w towarzystwie kobiet, które mają sprawić, że będzie on autentyczny, w tym co mówi. Natomiast my widzimy, że to jest kolejna ściema - powiedział. Jak wskazał, wystarczy spojrzeć na stołeczny ratusz, gdzie - jak mówił Moskal - kobieta "zarabia średnio kilkaset złotych mniej niż jej kolega z pracy".

Ściema, ściema i jeszcze raz ściema. My młodzi ludzie tego po prostu nie kupujemy - podkreślił młody polityk PiS.

Przewodniczący FM PiS Michał Moskal mówił PAP, że celem konwencji jest pokazanie, że w PiS młodzi mają przebicie, narzucają pewne tematy, że są w stanie je realizować, a nie tylko o nich mówić, oraz że są mocno wspierani przez kierownictwo partii, dlatego będzie z nami prezes Kaczyński".

Przed wystąpieniem szefa PiS głos zabrali młodzi działacze partii. Wśród tematów wystąpień jest sprawa ekologii, ochrony zwierząt i kwestie pracownicze. Będą poruszane kwestie, które nas, młodych interesują. Chcemy się odnosić do spraw, które dotyczą budowania Polski, w której przez kilkadziesiąt kolejnych lat będziemy żyć - wskazał Moskal.

Kaczyński: To wszystko co jest waszymi planami, oczekiwaniami można ująć jednym słowem - wolność

Wydaje mi się, że jeśliby chcieć ująć bardzo krótko, w jednym słowie, to wszystko co jest waszymi aspiracjami, oczekiwaniami, planami, marzeniami nawet to, tym słowem jest wolność - mówił Kaczyński zwracając się do młodych działaczy PiS.

Podkreślał, że wolność jest niesłychanie ważnym słowem w całych dziejach ludzkości. Jak mówił "napisano na temat wolności biblioteki, ale nigdy ten spór - bo wokół wolności toczy się spór - nie został zakończony, on ciągle trwa w sferze intelektu i myśli", a także w praktyce.

Dodał, że wolność można różnie ujmować i można różne jej rodzaje dzielić, klasyfikować. Najczęściej mówi się o dwóch wolnościach - od czegoś i wolności do czegoś - wskazał szef PiS.

Dzisiaj poprawność polityczna i związana z nią cenzura powoduje, że w wielu krajach trudno mówić o wolności. Polska jest i powinna zostać wyspą wolności - powiedział w środę w Lublinie podczas konwencji Forum Młodych PiS prezes Jarosław Kaczyński.

Prezes PiS podkreślał wagę wolności w dzisiejszym świecie. Jeśli spojrzymy na dzisiejszy świat to trudno nie zauważyć, że są w nim potężne państwa, gdzie wolności nie ma, one mają potężną populację, bardzo silną gospodarkę i potężne, rosnące siły zbrojne, jednocześnie mają tendencję do ekspansji - mówił Jarosław Kaczyński.

Wolność jest zagrożona i właściwie dzisiaj można powiedzieć, że dzisiaj się cofa w wielkiej części tych państw, gdzie w sensie prawnym gwarancje wolności istnieją i ta wolność jeszcze nie tak dawno temu była tam rzeczywiście zachowywana, była praktyką społeczną. Ale dzisiaj poprawność polityczna i związana z nią cenzura de facto, ale już często także de jure, cenzura prowadząca nawet do stosowania środków represyjnych wobec ludzi, którzy mówią rzeczy wedle poprawności politycznej niewłaściwe, to wszystko powoduje, że trudno już mówić o wolności - stwierdził prezes PiS.

Podkreślał, że ustrój demokratyczny jest bardzo ściśle związany z wolnością.

Polska jest i powinna pozostać wyspą wolności, kiedy mówiłem o tym 10 czy 12 lat temu byłem przekonany, że tak jest, dzisiaj wiem, że to jest już zadanie, by tak było. To jest zadanie oczywiście dla wszystkich pokoleń i tych młodych, i tych już bardzo dojrzałych jak ja, wszyscy musimy o to walczyć - powiedział Kaczyński.

Dodał, że ważne jest, by młode pokolenie rozumiało, że wolność jest ogromną wartością.