Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa podpisał w piątek list intencyjny ws. działań promujących kupowanie produktów polskich, ze spółkami nadzorowanymi przez MAP: Pocztą Polską, spółkami PKP, PKP PLK, PKP Intercity, Wars i PKS Polonus Warszawa.

Reklama

Jak mówił szef resortu rolnictwa, które prowadzi akcję "Kupuj świadomie", "Produkt Polski" promujące patriotyzm konsumencki, rozszerzenie kampanii o nowe podmioty, to także rozszerzenie kanałów dystrybucji wspaniałej polskiej żywności.

Dodał, że patriotyzm konsumencki nie jest przejawem szowinizmu, a wsparciem rodzimej gospodarki.

Przypomniał, że oznaczenie "Produkt Polski" jest czytelnym przekazem dla konsumentów i potwierdzeniem, że produkty te zostały wyprodukowane z surowców wytworzonych w 100 proc. na terenie Polski w przypadku produktów nieprzetworzonych, natomiast przetworzone, muszą w swoim składzie zawierać min. 75 proc. surowców z Polski.

Obecny na uroczystości wiceminister aktywów państwowych Janusz Kowalski wskazał, że patriotyzm gospodarczy oznacza, że nawet niewielkie zakupy każdego z nas przyczyniają się do tworzenia i pobudzania koniunktury gospodarczej w skali regionu i całego kraju.

Konsumpcja naszych polskich produktów zapewnia zatrudnienie dla wielu pracowników w rolnictwie i przemyśle. Zachęcamy więc do przyłączenia się do akcji - powiedział.

Jak wyjaśnił, 75 - 80 proc. z każdej złotówki wydanej na polski produkt trafia do budżetu, zostaje w rodzimej gospodarce, z zagranicznego tylko 25-30 groszy zostaje w polskiej gospodarce. Dlatego wspieramy polską gospodarkę tą kampanią - dodał Kowalski.

Według Krzysztofa Mamińskiego prezesa Polskich Kolei Państwowych, wspieranie producentów opierających swoją działalność na sprzedaży produktów krajowych to dobry krok w stronę umacniania potencjału polskiej gospodarki oraz jej dalszego rozwoju.

Z kolei wiceprezes Poczty Polskiej Grzegorz Kurdziel podkreślił, że spółka już od 2016 roku prowadzi politykę sprzedażową, w której silny akcent kładziony jest na dostępność w sieci ponad 4600 własnych placówek pocztowych, coraz bogatszej oferty produktów wytworzonych w Polsce.

Natomiast zastępca dyrektora generalnego KOWR Marcin Wroński dziękując przedstawicielom spółek skarbu państwa za włączenie się w akcję promowania patriotyzmu konsumenckiego, zapowiedział dalsze działania.