Andrzej Duda odwiedził w poniedziałek Kraków; był m.in. w Katedrze na Wawelu, gdzie złożył kwiaty na grobie pary prezydenckiej Marii i Lecha Kaczyńskich.

Reklama

Upamiętniam tych, którzy przede mną pełnili ten urząd (prezydenta RP), a którzy już odeszli. Nie jest chyba dla nikogo dziwne, że rozpoczynam to upamiętnienie od grobu mojego mistrza, mojego prezydenta profesora Lecha Kaczyńskiego i jego małżonki Marii Kaczyńskiej; z tym jest związana moja dzisiejsza wizyta tutaj na Wzgórzu Wawelskim, żeby oddać hołd i pomodlić się przy grobie pary prezydenckiej, a także po prostu być w moim Krakowie - powiedział prezydent dziennikarzom.

W czwartek Andrzej Duda złoży przed Zgromadzeniem Narodowym przysięgę i rozpocznie drugą kadencję na stanowisku prezydenta RP. Prezydent wygłosi też orędzie przed Zgromadzeniem Narodowym i przejmie zwierzchnictwo nad siłami zbrojnymi. Weźmie też udział w mszy św. za ojczyznę, którą odprawi w warszawskiej Archikatedrze im św. Jana Chrzciciela przewodniczący KEP apb Stanisław Gądecki.

Szef gabinetu prezydenta RP przekazał w poniedziałek PAP, że po zakończeniu mszy św. prezydent odda hołd swoim nieżyjącym poprzednikom na urzędzie prezydenta RP; złoży wieńce i kwiaty w miejscach upamiętnienia prezydentów Gabriela Narutowicza, Stanisława Wojciechowskiego, Ignacego Mościckiego oraz pod pomnikiem Lecha Kaczyńskiego.