Napis "Solidarność" świecił na sławnej rzeźbie ponad godzinę i był widoczny z najważniejszych miejsc w Rio de Janeiro. Projekcje na figurze nie należą do rzadkości - średnio co tydzień pojawiają się na niej w celu upamiętnienia najważniejszych wydarzeń na całym świecie.

Reklama

Projekcja została zrealizowana z inicjatywy Ambasady Rzeczypospolitej Polski w Brazylii. - Posąg Chrystusa z otwartymi ramionami, upamiętniający stulecie niepodległości Brazylii ma przypominać ludziom o pokoju, nadziei i godności, a wartości te leżały również u podłoża "Solidarności". Te same wartości stały również u podstaw działania wielu milionów Polaków, którzy w sierpniu 1980 r., walcząc o wolność i solidarność, utworzyli pierwszy wielki, niezależny związek zawodowy w państwach objętych komunistycznym totalitaryzmem – przekazał PAP ambasador Jakub Skiba.

Posąg Chrystusa Odkupiciela znajduje się na szczycie góry Corcovado w Rio de Janeiro, a jego twórcami, obok Polaka Paula Landowskiego, był Gheorge Leonida oraz Heitor da Silva Costa. Sam Landowski był twórcą projektu figury. Obiekt ma 30 metrów wysokości, zaś rozpiętość ramion Chrystusa wynosi 28 metrów. Posąg uważany jest za jeden z "siedmiu nowych cudów świata".

Zdjęcie udostępnił też na Facebooku polityk Lewicy, Robert Biedroń, przy okazji komentując wydarzenie. - Pilnie donoszę, że w Rio de Janeiro ktoś dopuścił się obrazy uczuć religijnych wyświetlając symbol ruchu społecznego na pomniku Jezusa! Drogie Ministerstwo Sprawiedliwości, czekamy na pierwsze aresztowania! - napisał.