Politycy PiS pytanie przez dziennikarzy wychodzących z narady o przebieg spotkania nie chcieli się wypowiadać.

Reporter RMF FM zapytał ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka, jaka będzie przyszłość koalicji PiS-u z Solidarną Polską oraz Porozumieniem. Adamczyk odpowiedział krótko: Oczywiście, że będzie przyszłość (...) Mam nadzieję, że wszystko ułoży się tak, jak należy. Potrzebna jest chwila refleksji.

Reklama

Na spotkaniu w krakowskiej siedzibie Prawa i Sprawiedliwości pojawili się przedstawiciele wąskiego grona najważniejszych polityków tego ugrupowania. Reporter RMF FM Marek Wiosło wypatrzył wśród nich Jacka Kurskiego, Michała Dworczyka, Ryszarda Terleckiego, Marka Pęka, Ryszarda Czarneckiego, Andrzeja Adamczyka, Arkadiusza Muralczyka, Małgorzatę Wasserman, Elżbietę Kruk i Annę Paluch, Mariusza Błaszczaka, Jacka Sasina, Joachima Brudzińskego i Mateusza Morawieckiego. Prezes PiS Jarosław Kaczyński wjechał do siedziby partii tylnym wejściem, po modlitwie przy grobie brata Lecha Kaczyńskiego na Wawelu.

Również przed wejściem do budynku żaden z polityków nie był zbyt rozmowny. Można było tylko usłyszeć krótkie wypowiedzi, że będą to rozmowy o Polsce.

Nieoficjalnie wiadomo, że narada poświęcona była sypiącej się koalicji Zjednoczonej Prawicy. Choć szef klubu PiS Ryszard Terlecki powiedział dziennikarzom, że to "kolacja", a nie rozmowy. Zapewnił, że o przyszłości koalicji w PiS będą rozmawiać dopiero w poniedziałek.

Zapytany o wypowiedzi polityków Solidarnej Polski, którzy zagrozili, że będą przyspieszone wybory, jeżeli ich lider Zbigniew Ziobro będzie musiał odejść z rządu i resortu sprawiedliwości, Terlecki opowiedział: Jak chcą startować sami, to niech spróbują.

TVN24 podało wieczorem, że z dziennikarzami w Krakowie rozmawiał europoseł PiS Ryszard Czarnecki. Polityk zapytany o przyszłość koalicji Zjednoczonej Prawicy miał zapewnić, że koalicja "jest i będzie".

Oficjalnie kierownictwo PiS-u zbierze się w poniedziałek. To wtedy zapadnie m.in. decyzja, czy partia zdecyduje się na rząd mniejszościowy, a może przyspieszone wybory; co zrobić z niepokornymi posłami, którzy nie głosowali za piątką dla zwierząt - tu ważą się losy ministra rolnictwa; co dalej Zbigniewem Ziobro i jego Solidarną Polską.