O działaniach rządu ws. pandemii mówili w Programie 3 Polskiego Radia Krzysztof Szczerski, minister w Kancelarii Prezydenta, Magdalena Biejat, posłanka Lewicy, Jarosław Sellin, wiceminister kultury i poseł PiS, Marcin Kierwiński, sekretarz generalny PO, Marek Sawicki, poseł PSL.

Reklama

Jako Lewica zabiegaliśmy o to, aby zwiększyć finansowanie służby zdrowia, w tym sanepidu. Widzimy bowiem już teraz, że służby sanitarno-epidemiologiczne nie dają rady. Sytuacja jest tragiczna. Apelujemy o zwołanie Rady Bezpieczeństwa Narodowego – powiedziała Biejat.

Według prezydenckiego ministra Krzysztofa Szczerskiego miejscem rozmów międzypartyjnych na temat np. służby zdrowia jest parlament.

Nie ma trybu zwołania Rady Bezpieczeństwa Narodowego na wniosek któregoś z parlamentarzystów – powiedział.

Smuci mnie to, że opozycja atakuje rząd w sytuacji zagrożenia. Zyskałaby więcej, gdyby pokazała, że jest gotowa do łagodzenia atmosfery politycznej i skupiła się na walce z pandemią – dodał.

Marek Sawicki przypomniał natomiast, że Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes ludowców, apelował do władz, aby wspólnie przygotować strategię walki z koronawirusem na jesień.

Sytuację związaną z pandemią skomentował także Marcin Kierwiński.

Za cały ten bałagan odpowiada rząd. Gdy był czas, nie przygotował Polski na walkę z pandemią. Gdzie są respiratory, dodatkowe łóżka, personel? – mówił polityk PO.

Mam prośbę do polityków PO, aby nie przeszkadzali rządowi w walce z pandemią i nie wprowadzali opinii publicznej w błąd. Respiratorów, łóżek w Polsce nie brakuje. Ponadto wprowadzamy szpitale koordynacyjne w każdym województwie. Jest 75 proc. dodatek dla lekarzy zajmujących się pomocą dla chorych na COVID-19. Na wszystko są pieniądze i na wszystko jest sprzęt – wyjaśnił Jarosław Sellin.