Wśród celów strategicznych wymienił m.in. utrzymanie gospodarki w reżimie sanitarnym, ale na możliwie normalnych obrotach a także zapewnienie wydolności systemu i objęcie opieką seniorów.

Reklama

Osoby powyżej 60-65 a już na pewno powyżej 70 roku życia są szczególnie narażone na utratę życia i zdrowia z powodu koronawirusa - mówił premier.

Dlatego też wprowadzone zostaną godziny dla seniorów. Od godziny 10 do 12 w sklepach spożywczych, drogeriach oraz aptekach zakupy zrobią osoby powyżej 65. roku życia. Premier zaapelował również, by seniorzy pozostawali w domach i prosili o pomoc młodszych ludzi.

Godziny dla seniorów wprowadzone zostaną od 15 października.

Reklama

Podobna decyzja została podjęta w kwietniu, gdy wprowadzony został lockdown w związku z pojawieniem się pandemii koronawirusa w Polsce. Zgodnie z obowiązującymi przepisami w godzinach 10-12 w sklepach zakupy mogły robić tylko osoby powyżej 65. roku życia. Od 20 kwietnia obowiązywało to tylko od poniedziałku do piątku. Rząd zlikwidował godziny dla seniorów 4 maja wraz z rozpoczęciem drugiego etapu rozmrażania gospodarki, który przyniósł wiele zmian w handlu.

Premier mówił, że 38 mln złotych wsparcia zostanie przekazanych dla Domów Pomocy Społecznej dla lepszego zabezpieczenia sanitarnego.