Poradziliśmy sobie z COVID-19 wiosną i możemy sobie poradzić również teraz; poradzimy, wygramy tę walkę, ale wygramy ją tylko jak będziemy solidarni, będziemy razem postępować według zaleceń - mówił w czwartek premier Mateusz Morawiecki.

Reklama

Podkreślił, że "podstawowe zalecenie, które znamy z wiosny, musi do nas wrócić także dziś: zostań w domu". Jak mówił, jeśli ktoś może pracować zdalnie, niech pracuje zdalnie.

Premier zaprezentował wykres, który - jak podkreślił - mówi wszystko o obecnej fali zachorowań. - Kiedy spojrzymy na mobilność, czyli na kontaktowanie się społeczne ludzi między sobą, to dostrzeżemy na tym wykresie, że te kontakty społeczne są na takim poziomie, jaki był przed wybuchem pandemii. Czyli przestaliśmy się dystansować jedni od drugich i według obiektywnych danych znowu wróciliśmy do dużej mobilności społecznej i kontaktów społecznych - tłumaczył.

Dziś mądrzejsi o tamtą wiedzę, szybko chcemy wrócić do zalecenia: zostań w domu. Izolacja ludzi starszych, ale też i pomoc dla ludzi starszych będzie decydowała o sukcesie naszych działań - podkreślił.

STREFA CZERWONA

Strefa czerwona - nowe obostrzenia / KPRM

W strefie żółtej i czerwonej podróż transportem publicznym będzie ograniczona do 50% miejsc siedzących lub 30% wszystkich miejsc.

Działalność gastronomiczna będzie dozwolona od 6 do 21. Poza tymi godzinami jest możliwe wydawanie posiłków tylko na wynos.

Ograniczenie liczby osób w placówkach handlowych do 5 os. na jedną kasę. Zakaz organizacji imprez okolicznościowych. Zgromadzenia nie będą mogły być większe niż 10 osób. Szkoły wyższe i średnie przechodzą w tryb nauki zdalnej.

W strefie czerwonej maksymalnie jedna osoba na 7 mkw. podczas uroczystości religijnych; zgromadzenia publiczne do 10 osób.

W uroczystościach religijnych będzie mogło brać udział - jedna osoba na siedem metrów kwadratowych.

STREFA ŻÓŁTA

Strefa żółta - nowe obostrzenia / KPRM

W strefie żółtej w imprezach okolicznościowych takich jak wesela czy konsolacje od 19.10 będzie mogło wziąć udział tylko max. 20 osób, bez możliwości zabaw tanecznych. Zgromadzenia publiczne zostają ograniczone do 25 osób.

Szkoły wyższe i średnie przechodzą w tryb nauczania hybrydowego. Wydarzenia sportowe będą odbywać się bez udziału publiczności. Zawieszona zostaje działalność basenów, aquaparków i siłowni.

W strefie żółtej i czerwonej podróż transportem publicznym będzie ograniczona do 50% miejsc siedzących lub 30% wszystkich miejsc.

Działalność gastronomiczna będzie dozwolona od 6 do 21. Poza tymi godzinami jest możliwe wydawanie posiłków tylko na wynos.

W uroczystościach religijnych będzie mogło brać udział - nie więcej niż jedna osoba na cztery metry kwadratowe obiektu.

Resort zdrowia poinformował w czwartek, że badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u kolejnych 8099 osób – najwięcej od początku pandemii. Zmarło też 91 chorych. Najwięcej zakażeń zanotowano w woj. mazowieckim – 1306 i w małopolskim – 1303. Łącznie od początku epidemii wykryto 149 903 chorych na COVID-19. Zmarło już na tę chorobę w Polsce 3308, a wyzdrowiało 85 588.