W Sejmie o godzinie 14.00 rozpoczęło się posiedzenie komisji zdrowia, która łącznie rozpatruje cztery projekty poselskie dotyczące walki z epidemią COVID-19.

Reklama

Przewodniczący komisji Tomasz Latos (PiS) poinformował, że komisja za główny uznała najbardziej rozbudowany z projektów, czyli projekt Prawa i Sprawiedliwości. Zakłada on m.in. wyłączenie medyków z odpowiedzialności karnej w czasie epidemii, podwyższenie ich wynagrodzeń i ułatwienia w zatrudnianiu lekarzy spoza UE.

Rozpatrywane będą także propozycje zawarte w projektach KO, Lewicy i PSL. Projekt Lewicy zakłada ustawowe uregulowanie obowiązku zakrywania ust i nosa. Propozycja PSL przewiduje przyznanie w czasie pandemii pracownikom ochrony zdrowia comiesięcznego dodatku w wysokości 1500 zł. Z kolei klub KO przygotował projekt, który ma pomóc samorządom sprawniej działać w czasie pandemii.

Reklama

Wkrótce po rozpoczęciu posiedzenia komisji przewodniczący Latos, na prośbę posłów, ogłosił piętnastominutową przerwę, aby członkowie komisji mogli uporządkować liczne poprawki i przekazać je do Biura Legislacyjnego. Posiedzenie zostało wznowione o godz. 14.45.