Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski poinformował we wtorek, że podjął decyzję o dymisji Rabieja. Jak podkreślił, dotychczasowy wiceprezydent odpowiedzialny w stołecznym ratuszu za obszar zdrowia, w trudnej sytuacji epidemicznej udał się na urlop bez jego zgody.

Reklama

Rabiej był rekomendowany na swoje stanowisko przez Nowoczesną na mocy umowy koalicyjnej z Platformą Obywatelską z wyborów samorządowych w 2018 r.

Jeden z członków władz Nowoczesnej powiedział PAP, że jako następcę Rabieja ugrupowanie będzie rekomendowało Sławomira Potapowicza - wiceprzewodniczącego Rady Warszawy i szefa stołecznych struktur Nowoczesnej.

Reklama

Do rozmów władz Nowoczesnej z Trzaskowskim na ten temat ma dojść, gdy prezydent Warszawy zakończy samoizolację, związaną z kontaktem z osobą zakażoną koronawirusem. Czekają nas rozmowy, zobaczymy, co z nich wyniknie. Dziś pojawiają się informacje, że Rabieja miałaby zastąpić Aldona Machnowska-Góra, dyrektor koordynator ds. kultury w stołecznym Ratuszu. A przecież wciąż obowiązuje umowa koalicyjna z 2018 r., według której jedno ze stanowisk wiceprezydenta Warszawy przynależy się Nowoczesnej - mówił polityk.

Także inny członek zarządu Nowoczesnej wyrażał nadzieję, że umowa koalicyjna z wyborów samorządowych zostanie utrzymana. I on wymienił nazwisko Potapowicza jako "naturalnego kandydata" na następcę Rabieja. "Sławek jest wiele lat w warszawskim samorządzie i doskonale dałby sobie radę" - ocenił.

Reklama

"Bylibyśmy bardzo zaniepokojeni, jeśli Nowoczesna nie obsadzi stanowiska wiceprezydenta w Warszawie. To byłby drugi przypadek, kiedy odwołuje się wiceprezydenta dużego miasta z rekomendacji naszej partii. Taka sytuacja była w Poznaniu, odwołano Katarzynę Kierzek-Koperską i nie zaproponowano obsadzenia tego stanowiska Nowoczesnej. Mamy nadzieję, że ta sytuacjia nie powtórzy się w Warszawie" - oświadczył.

"To byłoby ewidentne zerwanie umowy koalicyjnej" - podkreślił członek władz Nowoczesnej. Jak przekazał, w tajkiej sytuacji konieczne będzie spotkanie Rady Krajowej ugrupowania i dyskusja na temat dalszej współpracy z PO. "Mam nadzieję, że w ogóle nie będzie takiej potrzeby" - dodał.

Polityk zwracał uwagę, że Nowoczesna w wyborach w 2018 r. zdobyła około 300 mandatów na różnych szczeblach samorządu. "Sygnały o współpracy z Platformą, jakie dostajemy od naszych samorządowców, są bardzo negatywne" - dodał.

W stołecznym ratuszu Rabiej odpowiadał za zadania z zakresu ochrony zdrowia i polityki zdrowotnej, a także spraw społecznych, prowadził także zadania z zakresu reprywatyzacji i wypłat odszkodowań za nieruchomości warszawskie na podstawie ustawy o gospodarce nieruchomościami; sprawował też nadzór nad Biurem Polityki Zdrowotnej, Biurem Pomocy i Projektów Społecznych oraz Biurem Spraw Dekretowych. Obszar zdrowia, za który dotychczas odpowiadał Rabiej, przejęła w warszawskim ratuszu wiceprezydent Renata Kaznowska.(PAP)

autorka: Aleksandra Rebelińska

reb/ itm/