Jak podaje radio Echo Moskwy, rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow wyjaśnił, że chodzi o zwykłą rotację kadr, a dymisje nie są związane z niewypełnieniem poleceń prezydenta.

Reklama

Z funkcji ministra transportu został zwolniony Jewgienij Ditrich, który sprawował ten urząd od 2018 r. Dmitrij Kobyłkin nie jest już szefem ministerstwa zasobów naturalnych i ekologii, którym kierował od maja 2018 r.

Swój urząd decyzją prezydenta mają również opuścić minister budownictwa Władimir Jakuszew i minister energetyki Aleksandr Nowak.

Dotychczasowy minister budownictwa Władimir Jakuszew ma zostać nowym pełnomocnym przedstawicielem prezydenta w Uralskim Okręgu Federalnym, zastępując zwolnionego właśnie Nikołaja Cukanowa.

Z kolei premier Michaił Miszustin wniósł do Dumy Państwowej kandydatury na stanowiska ministrów i wicepremiera. Nowym dziesiątym wicepremierem w rosyjskim rządzie może zostać Aleksandr Nowak, który od 2012 r. sprawował funkcję ministra energetyki.

Na stanowisko ministra energetyki Miszustin zaproponował kandydaturę Nikołaja Szulginowa, który dotąd kierował korporacją państwową RusHydro, która m.in. zarządza elektrowniami wodnymi na terenie Rosji.

Z kolei funkcję ministra budownictwa miałby objąć Irek Fajzullin, dotychczas pełniący funkcję wiceministra w tym resorcie.

Na czele ministerstwa transportu może stanąć dotychczasowy dyrektor Aerofłotu Witalij Sawieliew.

Miszustin zaproponował także nową kandydaturę na stanowisko ministerstwa rozwoju Dalekiego Wschodu i Arktyki, a dotychczasowy minister Aleksandr Kozłow miałby objąć funkcję szefa resortu zasobów naturalnych i ekologii.