Koronawirus w Polsce

Reklama

Na pewno mamy do czynienia z zauważalnym zmniejszeniem liczby zachorowań. Mamy też sytuację, taką, że obłożenie łóżek w szpitalach wczoraj spadło o rekordową wartość ponad 600 miejsc, więc rzeczywiście oznaki różne są pozytywne, ale to nie oznacza, że jesteśmy w strefie komfortu - odparł w TOK FM Adam Niedzielski.

Prowadzący rozmowę pytał ministra zdrowia czy "możemy się trochę uśmiechnąć?".

Jeśli pan nawiązuje do tych słów, które wypowiedziałem około 2 tygodnie temu, kiedy tendencja się odwracała, to rozumiem, że pan trochę ironizuje - odparł Niedzielski.

Moje słowa wtedy odnosiły się przede wszystkim do tego, że znaleźliśmy się w pewnym punkcie przesilenia, kiedy liczba zachorowań zaczęła hamować - dodał.

Jesteśmy w takim punkcie, gdzie korzystne tendencje dotyczące i liczby zachorwań, i hospitalizacji, i pacjentów objawowych przychodzących do POZ są pozytywnymi informacjami - podkreślał gość TOK FM.

Szczepionka przeciw COVID-19

Na pewno jesteśmy w sytuacji korzystniejszej niż 2 tygodnie temu, ale zwycięstwem będzie dopiero zaszczepienie całej populacji i sprowadzenie pandemii koronawirusa do choroby, która jest w naszym otoczeniu, ale nie budzi przerażenia i chaosu - mówił minister zdrowia.

Niedzielski był pytany o strategię szczepienia Polaków..

Na razie mamy ustalone grupy priorytetowe w ten sposób, że zaczniemy od medyków (...). Druga grupa to seniorzy, bo niestety statystyki umieralności na koronawirusa skokowo rosną w granicy wiekowej po 75. roku życia - tłumaczył.

Powrót uczniów do szkół

Pewności takiej nie mamy. Ale jak obserwujemy tendencję, którą mamy od 2 tygodni, to jest bardzo duża szansa, że tak się stanie - stwierdził.