Suski pytany był w czwartek w Radiu Plus, dlaczego jeszcze nie został złożony projekt dotyczący podziału Mazowsza odparł, że głównym tego powodem jest panująca pandemia koronawirusa. Żeby dokonać podziału Mazowsza trzeba przeprowadzić wybory do dwóch nowych sejmików - podkreślił poseł PiS.

Reklama

A proszę sobie wyobrazić, jak przeprowadzić wybory przy takim natężeniu Covidu? To jest w tej chwili niewykonalne. Stąd też czekamy na złagodzenie pandemii. Liczymy na to, że szczepionka pomoże - dodał Suski.

Zapewnił, że projekt jest już gotowy. Natomiast czekamy na to, kiedy będzie można przeprowadzić bezpiecznie wybory - zaznaczył polityk. Dopytywany, czy będzie to najwcześniej wiosną, Suski odparł, że "raczej późną wiosną".

Uzasadniając projekt podziału Mazowsza na dwa województwa: mazowieckie i warszawskie, politycy PiS podkreślali, że chodzi o to, by stolica nie rozwijała się kosztem pozostałej części Mazowsza, lecz aby region również miał możliwości rozwoju m.in. przez szerszy dostęp do środków unijnych.

Reklama

Dotychczasowy podział Polski na 16 województw obowiązuje od 1999 r. W jego ramach wyodrębniono województwa: dolnośląskie, kujawsko-pomorskie, lubelskie, lubuskie, łódzkie, małopolskie, mazowieckie, opolskie, podkarpackie, podlaskie, pomorskie, śląskie, świętokrzyskie, warmińsko-mazurskie, wielkopolskie i zachodniopomorskie.