Jak podaje Onet, senator Krzysztof Brejza wystąpił do Ministerstwa Rozwoju w trybie udostępnienia informacji publicznej o podanie danych dotyczących wsparcia dla podmiotów związanych z o. Tadeuszem Rydzykiem. Na Twitterze opublikował odpowiedź resortu, z której wynika, że otrzymały one dotację sięgającą blisko miliona złotych.

Reklama

Wsparcie zostało skierowane do Fundacji Lux Veritatis - w kwocie 335 tys. 669,25 zł (w maju br.); Nasza Przyszłość sp. z o.o. - w kwocie 27 tys. 667,77 zł (w lipcu br.) oraz BONUM sp. z o.o. - w kwocie 539 tys. 813,94 zł (w lipcu br.) - czytamy w odpowiedzi ministerstwa przesłanej senatorowi Brejzie. Łączna kwota przekracza 900 tys. zł.

Ponad 400 tys. złotych na promocję walki z nowotworami

Ponad 400 tys. złotych z Ministerstwa Zdrowia trafiło w 2020 r. na konto Fundacji Lux Veritatis związanej z ojcem Tadeuszem Rydzykiem - pisał Onet na początku stycznia.

Reklama

Wynika to z informacji, jakie rząd przekazał senatorowi PO Krzysztofowi Brejzie. Pieniądze miały służyć promocji walki z nowotworami. Nie wiadomo, jak ministerstwo weryfikowało realizację umowy - czytamy na stronie Onetu.

Telewizja ojca Rydzyka za 420 tys. zł miała produkować spoty i audycje, a także umieszczać w "Rozmowach niedokończonych” wątek programu Narodowa Strategia Onkologiczna na lata 2020-2030 - informuje resort zdrowia.

Z archiwum na stronie internetowej TV Trwam wynika, że rządowa strategia onkologiczna była tematem tylko jednego odcinka „Rozmów” - 21 października 2020 roku. To nie znaczy, że ta tematyka nie pojawiała się w innych audycjach. 17 października rozmawiano o nowotworach krwi, 10 sierpnia o życiu z chłoniakiem, a 23 lutego o opiece nad osobami starszymi chorymi na raka. Nie wiadomo jednak, czy te programy realizowano na bazie umowy z ministerstwem - podaje Onet.

"To niemoralne"

- Jest to niemoralne, że w trakcie pandemii, gdy potrzebny jest każdy grosz, w obliczu ogromnej liczby umierających Polaków z powodu katastrofy w służbie zdrowia i załamania diagnostyki, Ministerstwo Zdrowia wspiera finansowo imperium o. Rydzyka. Rząd zamiast zapewnieniem liczby zabiegów dla pacjentów zajmuje się pilnowaniem odpowiedniej liczby złotych przekazywanych do imperium ojca Rydzyka. Pod każdym możliwym pretekstem - komentuje sprawę Krzysztof Brejza.