Zofia Barczyk został odwołana ze stanowiska dyrektor zgorzeleckiego szpital we wtorek. W uchwale podjętej przez zarząd powiatu zgorzeleckiego wskazano wówczas na "nieprawidłowości związane ze szczepieniami przeciw COVID-19".

Reklama

Zaszczepione zostały bowiem osoby spoza grupy zero pomimo niewyczerpania listy osób chętnych do szczepienia w tej grupie. Podanie szczepionki poza kolejnością było niezgodne z Narodowym Programem Szczepień przeciw COVID-19 – napisano w uzasadnieniu uchwały o odwołaniu dyrektor Barczyk. Z doniesieni lokalnych mediów wynika, że w zgorzeleckim szpitalu zaszczepił się m.in. burmistrz tego miasta Rafał Gronicz.

Po odwołaniu dyrektor Barczyk ponad 200 osób ze zgorzeleckiego szpitala w geście solidarności z dyrektor złożyło wypowiedzenia z pracy.

Kontrola w związku ze szczepieniami

W czwartek zarząd powiatu zgorzeleckiego uchylił wcześniejszą uchwałę o odwołaniu dyrektor szpitala i tym samym przywrócił ją do pracy.

W uzasadnieniu czwartkowej uchwały zarząd podtrzymuje, że podczas szczepień w szpitalu doszło do nieprawidłowości polegających na podaniu szczepionki pacjentom spoza grupy zero.

Mając jednak na uwadze konieczność zabezpieczenia ochrony zdrowia i życia mieszkańców powiatu, a także możliwość ograniczenia właściwego funkcjonowania szpitala w okresie pandemii COVID-19 oraz brak wyników kontroli NFZ dotyczącej prawidłowości szczepień, Zarząd Powiatu Zgorzeleckiego uznał za zasadne przywrócenie pani Zofii Barczyk na stanowisko dyrektora Wielospecjalistycznego Szpitala – Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Zgorzelcu – napisano.

Kontrola w związku ze szczepieniami w zgorzeleckim szpitalu nadal prowadzona jest przez NFZ.