W środę, w dniu inauguracji Joe Bidena jako prezydenta USA, ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce Georgette Mosbacher zakończyła swoją misję dyplomatyczną w Polsce. Obecnie obowiązki szefa placówki pełni charge d'affaires Bix Aliu. Będzie kierował placówką do czasu nominacji i przyjazdu nowego ambasadora.

Reklama

W krótkim materiale wideo opublikowanym w czwartek przez ambasadę USA Aliu przypomniał swoją drogę zawodową, szczególnie na placówkach w Polsce.

Miałem ogromny zaszczyt wspólnie z ambasador pracować między innymi nad zniesieniem wiz dla Polaków - powiedział Aliu.

Polska i USA wspólnie mogą osiągnąć jeszcze więcej niż do tej pory. Razem jesteśmy silniejsi, co jest dzisiaj szczególnie ważne - przekonuje.

Aliu od czerwca 2019 r. pełnił funkcję zastępcy szefa ambasady USA w Warszawie. Pracował już na tej placówce na stanowisku wicekonsula i zastępcy attache kulturalnego szesnaście lat temu. Był także konsulem generalnym USA w Krakowie.

Aliu rozpoczął służbę dyplomatyczną od placówki w Macedonii. W trakcie swojej kariery pracował także jako Doradca Specjalny Przedstawiciela Kongresu Drugiego Dystryktu Kongresu Stanu Virginia oraz w Narodowym Centrum Szkoleniowym Spraw Zagranicznych Departamentu Stanu.

Pełnił funkcję zastępcy ambasadora w Ambasadzie USA w Czarnogórze, pracował na placówkach w Albanii i Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

Odznaczony przez Departament Stanu siedmioma Najwyższymi Nagrodami Honorowymi oraz sześcioma Nagrodami za Szczególne Zasługi i Nagrodą dla Personelu Wyższego Szczebla.

Urodzony na terenie obszaru metropolitalnego Chicago, Bix posiada stopień magistra medycyny Uniwersytetu Medycznego w Kosowie oraz tytuł magistra Studiów Strategicznych Uniwersytetu Wojennego Armii USA. Mówi biegle po albańsku, czarnogórsku, macedońsku, serbsku i polsku. Bix jest żonaty, ma dwoje dzieci.