Kto jest liderem opozycji? Według sondażu IBRiS przeprowadzonego na zlecenie "Rzeczpospolitej”, dwa pierwsze miejsca zajmują politycy Koalicji Obywatelskiej, przewodniczący PO Borys Budka i prezydent Warszawy, wiceszef PO Rafał Trzaskowski, a trzecie lider Polski 2050 Szymon Hołownia. Jak pisze w komentarzu "Rz", złą wiadomością dla całej opozycji jest to, że prawie 60 proc. badanych nie potrafi wskazać żadnego nazwiska.

Reklama

Wyjaśnia, że respondenci sami wskazywali osoby, które ich zdaniem rolę lidera pełnią obecnie. Ankieterzy nie proponowali w pytaniach żadnych nazwisk - czytamy. W efekcie szef PO Borys Budka uzyskał 12,6 proc. wskazań, prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski niespełna 9 proc., a Szymon Hołownia (Polska 2050) – 8 proc. Kolejne miejsce zajmują Donald Tusk – 4,5 proc., Władysław Kosiniak-Kamysz – 2,1 proc., Adrian Zandberg – 1,3 proc., tak jak i Krzysztof Bosak.

Śladowy wynik uzyskała liderka Ogólnopolskiego Strajku Kobiet Marta Lempart – 0,4 proc., ale warto zauważyć, że dokładnie taki sam uzyskali doświadczeni politycy jak Grzegorz Schetyna czy Małgorzata Kidawa- Błońska - wskazuje dziennik.

"Opozycja rozproszona personalnie i komunikacyjnie"

Nie ma wielkiego zaskoczenia w tym, że ponad 59 proc. badanych nie umie wskazać żadnego lidera – uważa cytowana przez gazetę prof. Ewa Marciniak, politolożka z UW. To symptomatyczne, ale nic nowego - dodaje. Według niej można jednak mówić o swoistej dwuwładzy: Borys Budka i Rafał Trzaskowski. Nie ma między ich wynikami dużej różnicy - podkreśla.

Zdaniem prof. Marciniak w oczach opinii publicznej opozycja jest rozproszona personalnie i komunikacyjnie. KO nie potrafi prowadzić zogniskowanej komunikacji i polityki informacyjnej, a to wpływa na to, że wyborcy widzą w tej partii dwóch liderów – mówi gazecie politolożka.

Sondaż IBRiS zrealizowano 22-23 stycznia metodą telefonicznych wywiadów (CATI).