Polska od 2019 roku jest liderem wydatków socjalnych wśród krajów postsocjalistycznych. Ponadto przeznacza na ten cel więcej niż bogatsze kraje np. Słowenia, Wielka Brytania, USA, Kanada, Szwajcaria - mówił Balcerowicz.

Reklama

Taka tendencja sprzyja stagnacji, a być może i kryzysowi - podkreślił dla "Wirtualnej Polski" Balcerowicz.

Piotr Müller pytany w Programie Pierwszym Polskiego Radia, kiedy przedstawione zostaną założenia tzw. Nowego Ładu, zaznaczył, że możliwym terminem jest przełom lutego i marca. Pamiętajmy o tym, że największym priorytetem dla nas są jednak działania związane z walką z epidemią i szczepienia - powiedział.

Jak wyjaśnił, program Nowego Ładu jest szlifowany. To będzie bardzo duży program gospodarczy, inwestycyjny, który ma przynieść efekty przez najbliższe kilka lat, w nowej rzeczywistości po pandemii - podkreślił rzecznik rządu.

Nowy Polski Ład, czyli co?

Reklama

Zapytany, czy znajdą się w nim propozycje społeczne kierowane do polskich rodzin, Müller zastrzegł, że nie chce "zdradzać za wiele". Natomiast, oczywiście, tam będą rozwiązania, które poprawią los wielu polskich rodzin, w tym (los) finansowy - powiedział.

Reklama

To będzie kilka bardzo dużych zmian, które będą bardzo istotne, porównywalne do tych największych projektów PiS z poprzednich lat - zadeklarował Müller.

Dopytywany, czy główne filary "Nowego Ładu" zostały uzgodnione w ramach koalicji Zjednoczonej Prawicy, zaznaczył, że trwają już rozmowy programowe dotyczące jego poszczególnych elementów. Najważniejsze filary są w tej chwili do przedyskutowania, ale one w gruncie rzeczy są już w tych najważniejszych aspektach uzgodnione - zapewnił.

Ważną kwestią - jak wskazał - jest także termin przedstawienia programu, które z jednej strony musi być dostosowane do walki z epidemią, a z drugiej - nie może odbyć się za późno. Chcemy dać też jasny impuls gospodarczy oraz inwestycyjny, a te rozwiązania, które są tam proponowane będą też takim sygnałem dla inwestorów, również zagranicznych, że warto w Polsce będzie swój biznes rozwijać - zaznaczył Müller.

Zgodnie z zapowiedzią premiera Mateusza Morawieckiego "Nowy Polski Ład" zawierający przede wszystkim plany inwestycyjne, ale także propozycje dotyczące wielu dziedzin życia społecznego oraz gospodarczego w czasie po pandemii ma być zaprezentowany w najbliższym czasie. Jak tłumaczył w drugiej połowie stycznia, w ramach programu, rząd zaproponuje cały szereg projektów infrastrukturalnych i innowacyjnych.