"Od 9.08.2020, kiedy odbyły się sfałszowane wybory prezydenckie, na Białorusi trwają protesty. Mimo zatrzymań, tortur, a nawet przypadków śmiertelnych, Białorusinki i Białorusini wciąż walczą o godność, wolność i demokrację. Jesteśmy z Wami" - napisał na Twitterze prezydent miasta. "Warszawa jest z Wami" - dodał.

Reklama

"Żywie Biełaruś!" - napisał Trzaskowski.

W nagraniu wideo przypomniał, że nasi sąsiedzi już od sześciu miesięcy masowo walczą o demokratyczne państwo, prawdę i wolność wyboru. "Już od 183 dni na ulicach białoruskich miast odbywają się pokojowe protesty przeciwko sfałszowanym wynikom wyborów prezydenckich i ograniczaniu praw człowieka" - podkreślił.

Zaznaczył, że białoruskie władze tłumią demonstracje, często w brutalny sposób, a przedstawiciele opozycji pozbawiani są wolności, zatrzymano ponad 33 tys. protestujących, ponad 1800 osób poddano torturom, a co najmniej 5 osób straciło życie. Ludzie są przetrzymywani, bo nie bali się korzystać ze swoich praw - udziału w pokojowych zgromadzeniach, wyrażania opinii i udziału w życiu politycznym kraju.

Ilu więźniów politycznych?

"Dziś ponad 220 osób uznaje się za więźniów politycznych" - przypomniał.

"Warszawa jako miasto, które wyraża stanowczą niezgodę na łamanie praw człowieka przez każde państwo, przyłącza się do inicjatywy Międzynarodowego Dnia Solidarności z Białorusią" - podkreślił prezydent Trzaskowski.

Podał, że w Warszawie Pałac Kultury i Nauki zostanie podświetlony w barwach Białorusi a na ratuszu zawieszona zostanie tradycyjna białoruska biało-czerwono-biała flaga.

Podkreślił, że nie wolno nam zapominać o sąsiadach, nieustannie walczących o demokrację i wolność, mimo, że przez ostatnie pół roku świat bardzo się zmienił, pojawiły się nowe wyzwania. "Nie ustępuje pandemia, kolejne niesprawiedliwości wywołują masowe protesty w wielu krajach, także w Polsce" - podkreślił Trzaskowski. "Walczymy o to samo. Żywie Biełaruś!" - mówił.

Protesty na Białorusi

Od sierpnia 2020 roku na Białorusi trwają protesty przeciwko sfałszowaniu wyborów prezydenckich, w których zwycięzcą ogłoszono Alaksandra Łukaszenkę. Władze odpowiedziały na protesty masowymi represjami.

7 lutego został ogłoszony przez przywódczynię białoruskiej opozycji Swiatłanę Cichanouską Międzynarodowym Dniem Solidarności z Białorusią.