W oświadczeniu podkreślono, że rejestracja partii politycznej "to kolejny krok Ruchu Polska 2050 na drodze do zmiany Polski na pokolenia, nie kadencję". Naszym celem jest budowa Polski zielonej, solidarnej, demokratycznej i bezpiecznej, dlatego cieszymy się, że do +serca+ i +głowy+ dołączają politycznie sprawcze "ręce" - podkreślają działacze Polski 2050.

Reklama

Hołownia wkrótce po wyborach prezydenckich, w których w pierwszej turze zajął trzecią lokatę, wraz ze zwolennikami zarejestrował Stowarzyszenie Polska 2050, w dalszej kolejności w listopadzie 2020 do sądu trafił wniosek o rejestrację jego partii politycznej.

W lutym Hołownia przyznał - po informacjach podawanych przez "Rzeczpospolitą" - że "okazało się, że ktoś zarejestrował partię techniczną Jeden-pl, której potem zmieniano nazwy, aż ktoś doszedł do Polska 2050". Hołownia zapowiedział wtedy, że jego partia będzie się nazywała "Polska 2050 Szymona Hołowni".

Reklama

Do systemu rejestracji partii w Polsce można mieć sporo uwag. Dziwi nas to, że politycy starych partii nie doprowadzili do uporządkowania go tak, żeby system rejestracji partii politycznych "widział się" z procesem rejestracji stowarzyszeń czy innych organizacji społecznych i politycznych w Polsce – powiedział przewodniczący partii Polska 2050 Szymona Hołowni Michał Kobosko.

Reklama

Kobosko poinformował, że w związku z pełnieniem tej funkcji w najbliższym czasie przestanie być wiceprezesem stowarzyszenia Polska 2050. Zaznaczył, że pozostanie szefem nowej partii do czasu przeprowadzenia w niej pierwszych wyborów.

Problemy z nazwą

Zauważył, że inne partie "też miewały takie doświadczenia w przeszłości" i były przypadki "wymuszonych w podobny sposób zmian nazw partyjnych". My od lipca ubiegłego roku działamy pod nazwą Polska 2050, pod tą nazwą utworzyliśmy stowarzyszenie, pod tą nazwą prowadzimy naszą działalność i to właśnie pod tą nazwą jesteśmy odnotowywani w sondażach. Nazwa partii Polska 2050 Szymona Hołowni w sposób właściwy identyfikuje organizację, którą konsekwentnie budujemy - powiedział.

Podkreślił, że ich partia ma nazwę "jasno kojarzącą się z osobą Szymona Hołowni".

Kobosko przyznał, że w związku z istnieniem dwóch partii o podobnych nazwach wyborcy mogą być zdezorientowani. Zapewniał, że przed wyborami - np. najbliższymi w Rzeszowie - działacze partii będą zwracali uwagę na to, że Polska 2050 Szymona Hołowni jednoznacznie popiera kandydaturę Konrada Fijołka jako kandydata na prezydenta tego miasta. Ewentualni inni kandydaci nie mają żadnego związku z naszą działalnością, nie możemy ponosić odpowiedzialności za działania innych komitetów wyborczych - dodał.