Na wniosek premiera Mateusza Morawieckiego, prezydent poruszył także kwestie współpracy polsko-chińskiej w zakresie walki z pandemią koronawirusa, w tym możliwości zakupu przez Polskę szczepionek wyprodukowanych w Chinach - poinformował Szczerski.

Reklama

Jak zaznaczył, kwestia ewentualnego zakupu chińskiej szczepionki "będzie przedmiotem dalszych ustaleń na poziomie międzyrządowym".

Niemniej prezydent z zadowoleniem przyjął deklarację chińskiego przywódcy o gotowości Pekinu do uczynienia z produkowanych przez chińskie firmy szczepionek przeciw COVID-19 globalnego dobra publicznego - przekazał minister.

Według niego, Andrzej Duda wskazał, że "solidarność i współpraca międzynarodowa odgrywają kluczową rolę w działaniach na rzecz przezwyciężenie zdrowotnych i ekonomicznych skutków pandemii".

Komentarz wiceministra zdrowia

Pytany o planowane dostawy do Polski szczepionek poza mechanizmem unijnym - szczepionki chińskiej albo rosyjskiej, wiceminister zdrowia, Waldemar Kraska oświadczył, że jeśli dana szczepionka pojawi się na polskim rynku, będzie szczepionką bezpieczną i skuteczną. Nigdy nikt z decydentów w Polsce nie poda i nie zamówi szczepionki, która nie jest zbadana. Polskie państwo gwarantuje, że jeżeli taka szczepionka będzie, na pewno będzie skuteczna i bezpieczna" - zapewnił wiceszef resortu zdrowia.

Kraska wyraził nadzieję, że te dostawy, na które umówiliśmy się z Unią Europejską w drugim kwartale się pojawią i tych szczepionek nie zabraknie.