Poseł Stefan Krajewski zwracał uwagę na wtorkowej konferencji prasowej w Sejmie na ukazujące się coraz bardziej "bulwersujące" informacje o tym, ile pieniędzy obecny prezes PKN Orlen, dawniej prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Daniel Obajtek zarobił dzięki zajmowanym funkcjom.

Reklama

Dzisiaj chcielibyśmy zapytać, ile pieniędzy z naszych podatków, naszych pieniędzy - wszystkich Polek i Polaków - zmarnotrawił Daniel Obajtek będąc prezesem Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, a później zajmując kolejne stanowiska - oświadczył Krajewski.

Poseł dodał, że w ubiegłym roku zapytał Ministerstwo Rolnictwa, ile pieniędzy kosztowały podejmowane decyzje dotyczące zwolnień w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji i innych instytucjach rolniczych. Jak poinformował, otrzymał odpowiedź, że wypłacono ponad 2 mln zł w ramach odszkodowań w ARiMR, a w sumie zostało wypłaconych ponad 3 mln zł.

Nie może być tak, że prezes największej agencji płatniczej w Europie robi czystki polityczne, bo ponad tysiąc osób zostało zwolnionych z tej instytucji, tylko dlatego, że nie zostali zatrudnieni przez Prawo i Sprawiedliwość - powiedział Krajewski.

Don Orleone

Zdaniem rzecznika PSL Miłosza Motyki "ta skandaliczna sprawa ma dwa wymiary". - Pierwszy wymiar to traktowanie pieniędzy publicznych i wyrzucanie ich w błoto przez "Don Orleone" jak kolokwialnie nazywany jest Daniel Obajtek. I tak naprawdę te polityczne zabawy, którymi był obdarzany przez prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, które spowodowały utratę kilku milionów złotych - zaznaczył Motyka.

W jego ocenie, wszyscy straciliśmy na politycznych grach Daniela Obajtka, które koncentrowały się tylko na tym, aby do agencji jemu podległej trafiali "sami swoi", politycy z politycznego nadania PiS.

Według Motyki, drugim wymiarem był wymiar etyczny i moralny. - Daniel Obajtek podejmując te decyzje po prostu łamał prawo, działał bezprawnie, łamał Kodeks pracy, co potwierdzają wyroki sądów - zauważył rzecznik PSL

Będziemy pytać Ministerstwo Rolnictwa o to, ile pieniędzy straciło państwo polskie, wszyscy podatnicy w wyniku bezprawnych działań prezesa Obajtka - zapowiedział Motyka.