Informację o śmierci Sierakowskiej potwierdził w rozmowie polityk SLD, były szef MSWiA Krzysztof Janik.

Reklama

Były szef SLD, europoseł Leszek Miller we wpisie na Twitterze podkreślał, że Sierakowska to "mądra, piękna, dobra, odważna, wspaniała kobieta polskiej lewicy".

Zapamiętam jej odwagę i energię. Dzieliła się tym z tymi, którzy tego potrzebowali: dyskryminowanymi, zapomnianymi, potrzebującymi... Dziękuję - napisał z kolei lider Wiosny, europoseł Robert Biedroń.

Wiceszef klubu Lewicy Krzysztof Śmiszek ocenił, że Sierakowska była "polityczką z krwi i kości" i podkreślał jej feminizm. Poznałem ją w czasach, kiedy ryzykownym było walczyć o prawa mniejszości, świeckie państwo czy prawa człowieka. Takie osoby jak ona dodawały wtedy otuchy i napawały wiarą, że jeszcze będzie normalnie - napisał na Twitterze.

Posłanka Lewicy Anna Maria Żukowska we wpisie w mediach społecznościowych przypomniała z kolei, że Izabella Sierakowska była współtwórczynią ustawy liberalizującej przepisy dot. przerywania ciąży, która weszła w życie w 1996 r. Polityczka, feministka, wypowiedziała znamienne słowa o Kościele: "Trzeba bić na alarm, po zniszczeniu jednej dyktatury zaczyna nam grozić druga" - napisała Żukowska.

Kim była Izabella Sierakowska?

Izabella Sierakowska od 1989 r. do 2005 r. z ramienia PZPR oraz Sojuszu Lewicy Demokratycznej sprawowała mandat posłanki X, I, II, III i IV kadencji. Była współprzewodniczącą SdRP, a w Sojuszu zasiadała w zarządzie krajowym. W 2004 r. odeszła do Socjaldemokracji Polskiej. W VI kadencji Sejmu (lata 2007-2011) była członkiem koła SDPL.