Mec. Paweł Szafraniec z Instytutu Ordo Iuris, który reprezentuje część osób pokrzywdzonych działalnością profilu Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych poinformował na konferencji prasowej w czwartek o złożeniu pozwu przeciw OMZRiK.

Reklama

Żołnierzom Chrystusa fałszywie zarzucono bicie, szkalowanie, lżenie innych osób tylko ze względu, że mają mieć odmienną orientację seksualną, ze względu na ich wiarę, narodowość. Mamy tu do czynienia z ewidentnym uderzeniem w dobro osobiste, jakim jest cześć człowieka – powiedział Szafraniec.

Żołnierze Chrystusa chcą przeprosin

Wyjaśnił, że Żołnierze Chrystusa domagają się przeprosin na stronie internetowej OMZRiK, jak i na profilach w mediach społecznościowych, usunięcia szkalujących ich postów oraz wpłaty 30 tys. zł. na rzecz Fundacji Pro Prawo do Życia.

Reklama

Paweł Jaworski ze wspólnoty Żołnierzy Chrystusa podkreślił, że publikacje OMZRiK są nieprawdziwe i godzą w dobra organizacji i jej członków. Kiedy stanęliśmy w obronie figury Chrystusa na Krakowskim Przedmieściu w pokojowy sposób, (…) kiedy modliliśmy się (…) od tamtego momentu nasza wspólnota została zaatakowana w sposób brutalny na fanpage-ach Ośrodka Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych - oznajmił.

Przypomniał, że w publikacjach na stronie OMZRiK członkowie Żołnierzy Chrystusa zostali nazwani tam "bojówką kościoła katolickiego", "neonazistami" i "faszystami", zarzucono im, że biją gejów. "Bandy religijnych fanatyków i ekstremistów z organizacji Żołnierzy Chrystusa zaczepiają ludzi i zabraniają dostępu do miejsc użyteczności publicznej" – cytował jeden z wpisów.

Reklama

Podkreślił, że Żołnierze Chrystusa są "grupą o charakterze modlitewnym". Naszym głównym charyzmatem jest ewangelizacja młodego pokolenia - dodał.

Pod koniec października ubiegłego roku w ramach protestów związanych z orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego ws. przepisów o dopuszczalności aborcji, przed kościołami odbywają się protesty, podczas nich dochodziło do incydentów i zniszczeń fasad obiektów sakralnych.

Przed kościołem Świętego Krzyża w Warszawie odbyła się wielogodzinna manifestacja. Jej uczestnicy, używając niejednokrotnie wulgarnych słów, skandowali antykościelne i antyreligijne hasła. Podejmowali również próby wtargnięcia do świątyni. Wejścia do niej bronili młodzi ludzie, w tym z organizacji Żołnierze Chrystusa. Interweniowała policja.