W konferencji przed stołecznym ratuszem na placu Bankowym wzięli udział prof. Lech Jaworski, prezes warszawskich struktur Porozumienia, Jan Strzeżek, rzecznik Porozumienia i radny dzielnicy Bielany oraz Sebastian Kędzierski, warszawski radny.

Reklama

Dzisiaj dołączam do drużyny Jarosława Gowina. Będę głosem Porozumienia w Radzie Warszawy. Przy czym pozostaję dalej radnym niezależnym. Mam nadzieję, że nasza współpraca będzie przebiegała naprawdę owocnie dla dobra Warszawy" - powiedział Sebastian Kędzierski. "Pozostaję nadal radnym niezrzeszonym. Jeśli chodzi o głosowania, to będę głosował tak, żeby to było dobre dla Warszawy - dodał Kędzierski w rozmowie z PAP.

Warszawski radny

Prof. Lech Jaworski podkreślił, że współpraca z warszawskim radnym jest bardzo ważna i jest to "duże osiągnięcie naszych założeń programowych, bo okazuje się, że przyciągamy do siebie różne środowiska". Przypomniał również, że w okręgu warszawskim Porozumienie ma bardzo mocną reprezentację samorządową, złożoną z byłych i aktualnych radnych oraz osoby, które pełniły funkcje w dzielnicach, w randzie burmistrza czy wiceburmistrza.

Reklama

Jan Strzeżek przypomniał, że dwa tygodnie temu ruch zadeklarował rozpoczęcie prac programowych "Porozumienie dla Warszawy". Teraz, gdy dołączył do nich Sebastian Kędzierski, będą mieli również reprezentanta w Radzie Warszawy. Zapowiedział też, że "grupa posłów Porozumienia będzie popierała nasze propozycje dotyczące zmiany ustawy o ustroju miasta stołecznego Warszawy". Chodzi o zmniejszenie ilości radnych od następnej kadencji.

Wychodzimy z założenia, że ilość nie przechodzi na jakość. Chcąc być blisko ludzi, wcale nie musi być ponad 400 radnych (łącznie z radnymi dzielnic - PAP) - wyjaśniał Strzeżek. Zadeklarował też, że w przeciągu kilku tygodni przedstawiony zostanie konkretny dokument nowelizujący ustawę. - Mam też nadzieję, że nie tylko posłowie Porozumienia, ale też innych formacji przychylą się do tego wniosku - zaznaczył rzecznik.

Rada Warszawy składa się z 60 radnych, wybieranych co 5 lat przez mieszkańców stolicy. Obecna kadencja upływa w 2023 roku. W skład rady wchodzi 40 radnych zrzeszonych w Klubie Koalicji Obywatelskiej, 18 z Prawa i Sprawiedliwości oraz dwóch niezrzeszonych - po dołączeniu Sebastiana Kędzierskiego do Porozumienia, jedyną niezrzeszoną radną pozostała Monika Jaruzelska.