Schetyna, który w czwartek gościł w Radiu Wrocław, pytany był, jak ocenia obecną sytuację w Platformie Obywatelskiej, jako współzałożyciel tej partii. - To jest kwestia nowego czasu, który jest dzisiaj i z którym Platforma musi się zmierzyć, zbudować porozumienie wewnętrzne, porozumieć się po stronie opozycji demokratycznej, być gotową do wyborów parlamentarnych i samorządowych w 2023 roku. To jest wyzwanie dla każdego przewodniczącego partii, dla liderów – podkreślił polityk.

Reklama

Deklaracja Schetyny

Jak dodał, w tej chwili w Platformie trwa dyskusja wewnętrzna i rozmowy o przyszłości. - Zastanawiamy się, jak wejść w ten czas popandemiczny. Każda partia ma to przed sobą, a partia, która jest największą partią opozycyjną i wokół której zawsze było bardzo dużo emocji i nadziei, od niej zależy najwięcej. Chcę i wierzę, że Platforma Obywatelska zbuduje konstrukcję polityczną, która wygra wybory w 2023 roku. Wszystko zrobię, żeby tak się stało – zadeklarował Schetyna.

Jego zdaniem bardzo ważne jest zaangażowanie regionalnych struktur, w tym także na Dolnym Śląsku, i budowanie relacji po stronie opozycyjnej. - To też kwestia aktywności samorządowców, obrony ich interesów, bezpośrednio mieszkańców, tego wszystkiego co wynika choćby z Funduszu Odbudowy, z pieniędzy, które przypłyną w ogromnej masie z Brukseli i w jaki sposób one będą rozdzielane. To jest wyzwanie dla partii politycznej, dla partii opozycyjnej, jaką jest Platforma Obywatelska. Patrzeć władzy na ręce pilnować interesu mieszkańców. To robi Platforma i to musi robić w sposób tak zorganizowany, żeby przyniosło to efekt w 2023 roku w czasie wyborów - zaznaczył były lider PO.

PO musi być liderem?

Schetyna pytany, czy Platformę stać na to, żeby wygrać najbliższe wybory, ocenił, że jednej partii będzie bardzo trudno wygrać z PiS-em. - Uważam, że to jest kwestia mądrości tych, którzy będą umawiać się na współpracę opartą na wzajemnym zaufaniu, na zbudowanie koalicji. Mnie udało się zbudować Koalicję Obywatelską i Koalicję Europejską, udało się zbudować pakt, który zwyciężył w Senacie. To jest droga, którą musimy wszyscy iść, mówię o politykach opozycji. A Platforma, jako największa partia, musi być liderem w tym projekcie – podkreślił.

Zwrócił uwagę, że Zjednoczona Prawica jest dzisiaj skłócona. - Widać to chociażby po ostatnich kwestiach związanych z wyborem Rzecznika Praw Obywatelskich. Nie ma zaufania do siebie, walczy, i to jest walka już nie tylko pod dywanem, ale także na nim. Widać jakie są relacje między PiS-em a Solidarną Polską czy Porozumieniem - dodał Schetyna.

Według byłego szefa PO, opozycja musi z tego wyciągać wnioski i znaleźć to, co wspólne. - Jest dwa i pół roku do wyborów. Jest dużo czasu, ale jednocześnie ten rok, te miesiące będą kluczowe, żeby pokazać, kto w lepszym stylu potrafi się zorganizować, zbudować porozumienie, przekonać wyborców do siebie. To jest proces. Ja wierzę w opozycję demokratyczną i w Koalicję Obywatelską, wierzę w to, że Platforma Obywatelska będzie liderem ugrupowań opozycyjnych i poprowadzi je do zwycięstwa wyborczego – ocenił Schetyna.