Premier mówił, że skrócenie łańcucha dostaw "Od pola do stołu" jest "rzeczą krytyczną, jest rzeczą bardzo ważną".

Chcemy, żeby polscy rolnicy byli coraz silniejsi względem zachodnich. I dlatego w Polskim Ładzie przygotowaliśmy 20 ważnych programów - powiedział Morawiecki.

Reklama

Jak mówił szef rządu, jednym z nich, jest podniesienie dopłaty do paliwa rolniczego. Wcześniej z 83 zł na 100 zł. A teraz ze 100 zł podnosimy wkrótce na 110 zł.

Kolejny programy dotyczą m.in. dbania o gospodarstwa rolne, szczególnie o małe oraz kodeksu rolnego.

Reklama

Premier: Wspieranie polskiego rolnictwa to jedno z najważniejszych zadań rządu

Polskie rolnictwo potrzebuje dobrej infrastruktury, potrzebuje infrastruktury drogowej, transportowej, energetycznej, te większe przedsiębiorstwa, także internetowej i to jest wielki program rozwoju wsi, który mamy w ramach Polskiego Ładu – powiedział też premier.

Zaznaczył, że konieczne jest nadrobienie cywilizacyjnych zapóźnieni dotyczących m.in. melioracji czy podłączeń wodno-kanalizacyjnych. W Polskim Ładzie przeznaczamy bezprecedensowe kwoty na ten cel – mówił Morawiecki. Wskazywał, że "polska wieś się zmienia, transformuje, stawia na nowe działalności np. turystykę".

I to jest piękne, ale najpiękniejsze jest to polski rolnik przechował polską wiarę, tradycję, kulturę i łączy to z nowoczesnością, z nowoczesnym gospodarowaniem, coraz bardziej efektywnym, coraz bardziej konkurencyjnym – mówił.

Rolą państwa – jak akcentował – jest pomaganie w nieszczęściach, gdy dojdzie do podtopień, gradobicia czy suszy, ale także pomaganie w wykorzystaniu szans, które przed rolnictwem się otwierają.

Z całym sercem, z całą mocą, jako jedno z najważniejszych moich zadań stawiam przed sobą, przed rządem, wpieranie polskiego rolnictwa poprzez programy finansowe, infrastrukturalne – powiedział szef rządu.