To, że doszło do spotkania, potwierdziły WP.pl dwa źródła: Kancelaria Prezydenta oraz sam Paweł Kukiz.

Reklama

Cel spotkania?

- Spotkanie było bardzo dobre, rozmowa niezwykle konstruktywna, a współpraca ws. sędziów pokoju układa się świetnie. Wkrótce przedstawimy projekt w tej sprawie - zdradził Wirtualnej Polsce jeden z uczestników spotkania. Paweł Kukiz mówi o "jesieni", zaś źródło z Kancelarii Prezydenta precyzuje: Celujemy we wrzesień.

Jeszcze niedawno projekt ustawy o sędziach pokoju wzbudzał kontrowersje w obozie władzy. Sprzeciwiało mu się Ministerstwo Sprawiedliwości, a nawet sam prezydent Andrzej Duda - zauważa WP.pl.

Transakcja wiązana?

- Projekt ustawy o sędziach pokoju nie byłby sprzeczny z Konstytucją, jeśliby np. nieco obniżyć rangę tychże sędziów i określić ich "arbitrami". To mieliby być prawnicy po minimum 3 latach praktyki w zawodzie, wybierani bezpośrednio przez obywateli na 6-letnią kadencję - mówi portalowi Kukiz.

Wszystko wskazuje więc na to, że w zmianie kursu u prezydenta chodzi o transakcję wiązaną, wynikającą z porozumienia lidera Kukiz'15 z Jarosławem Kaczyńskim.

- Jeśli oni wprowadzą ustawę o sędziach pokoju, ja poprę kolejny projekt w ramach Polskiego Ładu - nie pozostawia złudzeń Kukiz.