Rzeczniczka PiS Anita Czerwińska poinformowała podczas spotkania z dziennikarzami, że na niedzielnym posiedzeniu Rady Politycznej zostali wybrani wiceprezesi partii. Są to pani Beata Szydło, pan Mateusz Morawiecki, pan Joachim Brudziński, pan Mariusz Błaszczak, pan Mariusz Kamiński oraz pan Antoni Macierewicz - przekazała.

Reklama

Według informacji Polskiej Agencji Prasowej Morawiecki zdobył 280 głosów, Brudziński - 272, Błaszczak - 253, Szydło - 250, Kamiński - 226 i Macierewicz - 221.

Czerwińska dodała, że wybrano też nową funkcję sekretarza generalnego - został nim Krzysztof Sobolewski. Została wybrana Komisja Etyki oraz wybrano Komitet Polityczny. Wszystkie osoby, które kandydowały do tych gremiów, o których mówiła, zostały wybrane przez Radę Polityczną - mówiła rzecznika.

Źródło Polskiej Agencji Prasowej przekazało, że do dotychczasowego składu Komitetu Politycznego wybrani zostali m.in.: szef KPRM Michał Dworczyk, wicerzecznik PiS Radosław Fogiel, a także posłowie: Joanna Borowiak, Barbara Bartuś oraz Marek Ast. Nie znalazła się w nim część europosłów, którzy dotychczas zasiadali w Komitecie, za wyjątkiem: Beaty Szydło, Joachima Brudzińskiego, Tomasza Poręby oraz Karola Karskiego.

"Niezwykle mocna pozycja" Morawieckiego

Z kolei szef klubu PiS Ryszard Terlecki powiedział podczas spotkania z prasą, że "jest to kontynuacja poprzednich władz, ale jest sporo osób nowych". - Komitet Polityczny zbierze się w niedługim czasie i rozpocznie swoje zarządzanie partią i polityką Prawa i Sprawiedliwości - powiedział.

- Mateusz Morawiecki jest premierem naszego rządu, jest wiceprezesem partii, uzyskał najlepszy wynik spośród kandydatów na wiceprezesów PiS. Jego pozycja jest niezwykle mocna - ocenił Ryszard Terlecki po posiedzeniu Rady Politycznej. Dodał, że Michał Dworczyk dołączył do Komitetu Politycznego.

Nowa Rada Polityczna PiS została wybrana podczas sobotniego Kongresu ugrupowania, na którym Jarosław Kaczyński został wybrany na prezesa partii na kolejną kadencję.