Na początku września byli politycy związani z Jarosławem Gowinem i Porozumieniem, posłowie Marcin Ociepa, Anna Dąbrowska-Banaszek, Grzegorz Piechowiak, Wojciech Murdzek, Andrzej Gut-Mostowy oraz senator Tadeusz Kopeć powołali stowarzyszenie OdNowa RP, które ma działać w ramach Zjednoczonej Prawicy i klubu PiS.

Reklama

OdNowa RP oficjalnie w koalicji?

Ociepa poinformował we wtorek w TVP1, że w poniedziałek po raz kolejny spotkał się z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim. - Na pewno będziemy chcieli sfinalizować nasze negocjacje koalicyjne i po prostu być oficjalnie częścią koalicji - podkreślił wiceszef MON.

Dopytywany o tą finalizację Ociepa powiedział: To znaczy, że negocjujemy umowę koalicyjną jako ten czwarty podmiot obok Solidarnej Polski i Republikanów. I będziemy mieli do czynienia z taką czwórczłonową koalicją, której będziemy chcieli być częścią. Finalizujemy warunki, rozmawialiśmy wczoraj bardzo dużo o postulatach programowych.

Na pytanie, ile szabel wniesie jego stowarzyszenie do większości rządowej, Ociepa odparł, że "dzisiaj to jest pięciu posłów i senator". - Rozmawiamy dalej, ponieważ jesteśmy tym środowiskiem, które ma największą zdolność do pozyskiwania nowych parlamentarzystów, przekonujemy tych polityków opozycji, którzy nie są nastawieni totalnie na "nie" do naszego rządu, że warto z nami współpracować - powiedział wiceminister.

Reklama

Gowin opozycjonistą?

Pytany, czy Jarosław Gowin nie ma mu za złe tego, że został w Zjednoczonej Prawicy, Ociepa powiedział, że "Gowin doskonale wiedział, że ma grupę parlamentarzystów konserwatywnych, którzy nie widzą się w układzie rządowym na czele z Donaldem Tuskiem. - I myśmy to komunikowali - podkreślił wiceszef MON.

- W jakimś sensie to ja mam żal do Jarosława Gowina, że wybrał taką drogę, bo oczywiście nie jest łatwo, polityka nie jest łatwym zajęciem, ale koniec wieńczy dzieło - dodał Ociepa.

Na pytanie, czy jego zdaniem Gowin jest już opozycjonistą, wiceminister odpowiedział, że nie chciałby recenzować działań byłego wicepremiera. - Natomiast dzisiaj głosuje znacznie częściej z opozycją niż z koalicją większościową, do której do niedawna należał. Ale to już niech ocenią jego wyborcy - podkreślił Ociepa.