O dymisjach ministrów poinformował przedstawiciel rządu w Radzie Najwyższej (parlamencie) Taran Melnyczuk. Nie podał przyczyn ich decyzji.

Reklama

Dymisje w rządzie

Dzień wcześniej Melnyczuk przekazał, że podanie o dymisję złożyli wicepremier ds. reintegracji tymczasowo okupowanych terytoriów Ołeksij Reznikow i wicepremier i minister ds. przemysłów strategicznych Ołeh Uruskyj. Według mediów Reznikow ma zająć stanowisko ministra obrony Ukrainy, zaś na miejsce Reznikowa ma przyjść deputowana Iryna Wereszczuk.

W drugiej połowie października podanie o dymisję złożył też minister ochrony środowiska i zasobów naturalnych Roman Abramowskyj.

Reklama

W tym tygodniu parlament ma rozpatrywać zmiany kadrowe w gabinecie. Portal Dzerkało Tyżnia pisze, że Rada Najwyższa planuje odwołać ministrów w środę, a dzień później mianować nowych.

W ocenie serwisu prezydentowi Wołodymyrowi Zełenskiemu i jego otoczeniu nie udaje się zaangażować kadr z zewnątrz - czyli osób, które nie są czynnymi politykami i urzędnikami. Kadrowe przetasowania odbywają się poprzez rotacje wewnątrz systemu - uważa portal.