Rafał Trzaskowski po kilkumiesięcznej przerwie powraca na pozycję lidera rankingu zaufania. To efekt słabnących notowań Mateusza Morawieckiego, którego dogania Szymon Hołownia. Dystans do nich skraca Donald Tusk. Notowania lidera Platformy Obywatelskiej są najlepsze od dwóch lat – wynika z sondażu IBRiS dla Onetu – czytamy na portalu.

Reklama

Zgodnie z informacjami "Onetu" Rafał Trzaskowski cieszy się w listopadzie zaufaniem 42 proc. Polaków. Prezydent Warszawy zyskał 2,3 pkt. proc. w porównaniu do pomiaru z października. Ostatni raz ranking zaufania IBRiS otwierał w czerwcu.

Kto zamyka pierwszą piątkę?

Prezydentowi Andrzejowi Dudzie "ufa 40,1 proc. badanych, a w porównaniu do października to wzrost o 2 pkt. proc".

Mateusz Morawiecki spadł z miejsca pierwszego na trzecie. W tym miesiącu zaufanie do szefa rządu zadeklarowało 38,4 proc. osób, co oznacza spadek o 2,9 pkt. proc. w ciągu miesiąca.

Reklama

Czwarte miejsce w rankingu zajął Szymon Hołownia. Lider Polski 2050 zyskał 1,3 pkt proc. i cieszy się zaufaniem 38,1 proc. respondentów.

Pierwszą piątkę zamyka Donald Tusk. Szef Platformy Obywatelskiej w tym miesiącu zdobył zaufanie 35,4 proc. badanych.

Reklama

Ranking braku zaufania

"Onet" publikuje również ranking braku zaufania. Zbigniew Ziobro znalazł się dopiero na czwartym miejscu z wynikiem 54,4 proc. nieufności. W tym miesiącu najgorszy rezultat odnotował Paweł Kukiz, któremu nie ufa 63,3 proc. respondentów. Za nim znaleźli się Jarosław Kaczyński – 58 proc. oraz Jacek Sasin – 54,6 proc.

Badanie IBRiS dla Onet.pl zostało przeprowadzone metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI). Badana próba wyniosła 1100 osób.