"W formacie Trójkąta Weimarskiego prezydent Duda spotka się w najbliższy wtorek z prezydentem Macronem i kanclerzem Scholzem" - przekazał PAP prezydencki minister.

Reklama

Szrot poinformował, że tematem rozmowy przywódców będą sprawy bezpieczeństwa w regionie Europy Środkowej i Wschodniej.

Jak zaznaczył, do spotkania dojdzie we wtorek późnym popołudniem lub wieczorem w Berlinie.

Trójkąt Weimarski

O planowanym spotkaniu w Berlinie w formule Trójkąta Weimarskiego PAP informowała nieoficjalnie w połowie tygodnia.

W środę szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch potwierdził w TVP Info, że wkrótce może dojść do spotkania w formule Trójkąta Weimarskiego. Jak wówczas mówił, jeżeli uda się ustalić datę spotkania w formule Trójkąta Weimarskiego - tematem rozmowy będzie Ukraina. Kumoch zaznaczył również, że Polska proponuje, by przywódcy Polski, Niemiec i Francji spotkali się na początku przyszłego tygodnia, po powrocie prezydenta Dudy z Chin.

"Zarówno Francja, Niemcy jak i Polska podejmują różnego typu działania (dot. sytuacji na Ukrainie). (...) Każdy z tych krajów ma swoje kontakty i warto, aby przywódcy trzech wielkich państw europejskich tymi kontaktami się wymienili. Myślę, że to też byłaby okazja dla prezydenta Dudy do zreferowania swoich rozmów w Pekinie" - powiedział wówczas Kumoch. Szef BPM podkreślał też, że jest wola ze strony wszystkich trzech państw, aby się spotkać po raz pierwszy od dłuższego czasu w formule Trójkąta Weimarskiego.(PAP)

Autorka: Sylwia Dąbkowska-Pożyczka

sdd/ mhr/