Kończymy analizę amerykańskiego listu. Sądzę, że w najbliższym czasie dowiecie się, jak będzie się dalej rozwijać sytuacja. Dziś wyślemy list stronie amerykańskiej – powiedział Ławrow dziennikarzom.

Ławrow o gwarancji bezpieczeństwa Rosji

Dodał, że odpowiedź Rosji zostanie opublikowana, aby społeczeństwa obywatelskie obu krajów wiedziały, co się dzieje.

Reklama

Zapowiedział też, że Rosja będzie nadal „uprzejmie, ale zdecydowanie” prosić kraje zachodnie o wyjaśnienie, jak każde z nich rozumie „podpisane wcześniej dokumenty, których nikt nie zmieniał”, i jak zamierzają je realizować.

Ławrow oświadczył, że gwarancje bezpieczeństwa, których domaga się Rosja, odpowiadają międzynarodowym porozumieniom. To nie Rosja sformułowała zakres gwarancji, został on zapisany w dokumentach OBWE i Rady Rosja-NATO – oznajmił.

Zastrzegł przy tym, że Rosja będzie sama decydować, jak i jakimi środkami zapewnić sobie bezpieczeństwo.

Dodał, że Rosja uważa za niemożliwe wznowienie pracy w Radzie Rosja-NATO. W zeszłym roku Rosja zapowiedziała, że wstrzyma działalność swojej misji dyplomatycznej przy NATO, gdy sojusz wydalił jako szpiegów ośmiu Rosjan.

Według Ławrowa rosyjscy dyplomaci w NATO spotykali się z różnymi przeszkodami – np. musieli ciągle prosić o przepustki i byli śledzeni w siedzibie sojuszu.