Senator Jan Maria Jackowski został we wtorek wieczorem wykluczony z klubu PiS. Wniosek o wykluczenie Jackowskiego złożył szef klubu Ryszard Terlecki. Według rzeczniczki PiS Anity Czerwińskiej"powodem było naruszenie regulaminu i statutu" przez senatora. Sam Jackowski wyjaśnił, że chodziło o jego medialne wypowiedzi niezgodne z linią partii.

Reklama

Senator Jackowski powiedział, że od rana odbiera telefony m.in. od ludzi z jego okręgu, którzy wyrażają zdziwienie, że został wyrzucony. - Z piątką dla zwierząt pan miał rację, z Polskim Ładem pan miał rację, z brakiem podstaw dla lockdownu miał pan racje, w tych wszystkich sprawach mówił pan prawdę, to dlaczego pana wyrzucają z tego klubu? - relacjonował Jackowski głosy, które do niego docierają.

Powtórzył, że zamierza być senatorem niezrzeszonym, zamierza też kandydować w następnych wyborach; w głosowaniach będzie stosował wyłącznie kryterium, "czy rozwiązania są dobre dla Polski, czy nie".

- Dotąd, muszę przyznać, nieraz głosowałem wbrew własnemu przekonaniu. Czasami ustalałem z przewodniczącym klubu, że nie będę brał udziału w głosowaniu - powiedział Jackowski. - Od jakiegoś czas uznałem, że takich głosowań więcej nie będę podejmował - dodał senator.

"Tego głosowania żałuję"

Dopytywany, których konkretnie głosowań najbardziej żałuje przyznał, że żałuje na przykład, iż głosował razem z PiS za zmianami w Krajowej Radzie Sądownictwa.

Pytany, czy jego zdaniem decydujący wpływ na decyzję o jego wykluczeniu miało styczniowe głosowanie za komisją senacką ds. Pegasusa Jackowski potwierdził, że słyszał takie opinie. - Nie potrafię zweryfikować, czy to jest prawda. Natomiast nie zmieniam zdania, uważam, że ta sprawa powinna być wyjaśniona i uważam, że niewyjaśnienie jej będzie działało na niekorzyść obozu rządzącego i na niekorzyść państwa - powiedział Jackowski.

Jan Maria Jackowski był posłem AWS w Sejmie III kadencji (1997-2001), potem związany był z Ligą Polskich Rodzin i z ramienia tego ugrupowania kandydował w 2002 r. na prezydenta Warszawy, był też przewodniczącym Rady Warszawy. Od 2011 r. był nieprzerwanie senatorem PiS. W obecnej kadencji kilkakrotnie głosował niezgodnie z decyzjami klubu, m.in. we wrześniu 2021 r. poparł wniosek o odrzucenie zmian w ustawie o radiofonii i telewizji, a w styczniu br. głosował za powołaniem nadzwyczajnej komisji senackiej ds. badania inwigilacji systemem Pegasus.