Ustawa o służbie zagranicznej weszła w życie w ubiegłym roku, wraz z nowelizacją przyjętą już po uchwaleniu ustawy bazowej. Złagodziła kryteria naboru do służby dyplomatycznej, zmieniła zasady szkolenia w Akademii Dyplomatycznej oraz zwiększyła udział prezydenta w budowie kadr dyplomatycznych. Wprowadziła także nową funkcję – szefa służby zagranicznej, który odpowiada za obsadę placówek zagranicznych. Teraz szef służby zagranicznej, którym po raz pierwszy został były ambasador RP w Londynie Arkady Rzegocki, będzie musiał dokładniej przyjrzeć się biografiom swoich podwładnych.
Dziennikarz DGP. Na co dzień pisze o polityce UE, dyplomacji, polskiej polityce zagranicznej i handlu międzynarodowym. Prywatnie fan długodystansowych wędrówek i współczesnej literatury.