Największy wzrost w porównaniu z poprzednim badaniem odnotowały Polska 2050 i Konfederacja.

Wyborcze podium

Gdyby wybory odbyły się w najbliższych dniach, partia Jarosława Kaczyńskiego mogłaby liczyć na 33,1 proc. głosów, dałoby to PiS 196 mandatów - wynika z sondażu.

Reklama

Na drugim miejscu znalazła się Platforma Obywatelska z wynikiem 24,7 proc. (141 mandatów); Polska 2050 Szymona Hołowni mogłaby uzyskać 10,7 proc., co dałoby temu ugrupowaniu 50 miejsc w Sejmie.

Kto jeszcze w Sejmie?

Na czwartym miejscu znalazła się Lewica z wynikiem 9,4 proc. (41 mandatów), dalej Konfederacja, na którą wskazało 6,3 proc. (21 mandatów).

Na ostatnim miejscu znalazła się PSL-Koalicja Polska z wynikiem 4,6 procent.

"Niemniej, po odrzuceniu głosów niezdecydowanych wyborców i ich proporcjonalnym rozłożeniu, ostatecznie ludowcy przekroczyliby pięcioprocentowy próg wyborczy i zdobyliby 10 miejsc w Sejmie" – zaznacza portal w omówieniu sondażu opublikowanym w poniedziałek.

11,2 proc. badanych nie potrafiło wskazać partii, na którą zagłosuje.

Reklama

Największy wzrost

W porównaniu do poprzedniego badania, przeprowadzonego 17-19 czerwca, największy wzrost zanotowała partia Szymona Hołowni Polska 2050 – o 3,7 pkt. proc. O jeden punkt procentowy więcej niż w badaniu z czerwca uzyskała Konfederacja.

Badanie United Surveys dla WP przeprowadziła w dniach 1-2 lipca pracownia United Surveys metodą CAWI na reprezentatywnej grupie tysiąca Polaków. Procentowe poparcie na mandaty zgodnie z obowiązującą ordynacją wyborczą przeliczył prof. Jarosław Flis z Uniwersytetu Jagiellońskiego.