Rada Bezpieczeństwa Narodowego zebrała się w poniedziałek o godz. 13. Część posiedzenia miała charakter niejawny. Po posiedzeniu prezydent poinformował, że zdał relacje z przebiegu ubiegłotygodniowego szczytu NATO w Madrycie, szczegółowo ze wszystkich podjętych postanowień, a także z rozmów kuluarowych, jakie prowadził i atmosfery towarzyszącej szczytowi.

Reklama

Głos podczas posiedzenia - relacjonował prezydent - zabrał m.in. wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak. Wypowiadał się również pan premier Mateusz Morawiecki, dlatego że bardzo ważnym elementem tej debaty, poza tymi informacjami, które przedstawiłem i które przedstawili też przedstawiciele rządu były również wypowiedzi i pytania, zgłoszone przez pozostałych uczestników posiedzenia RBN, przez przedstawicieli opozycji parlamentarnej i pozaparlamentarnej. Odpowiedzieliśmy na wszystkie pytania - zaznaczył prezydent.

Podkreślił bardzo dobrą atmosferę spotkania, "bardzo propaństwową i merytoryczną" oraz bardzo merytoryczne wypowiedzi.

Reklama

"To nie była polityczna debata"

To nie była żadna polityczna debata, to była bardzo konkretna rozmowa na temat ważnych polskich spraw, bardzo konkretnych kwestii związanych z bezpieczeństwem, z sytuacją militarną Polski w kontekście postanowień szczytu NATO, w kontekście obecności sojuszniczej w naszym kraju i na wschodniej flance Sojuszu Północnoatlantyckiego, jak również planów - powiedział Duda.

Prezydent podkreślił, że podczas posiedzenia RBN pojawił się szereg ciekawych propozycji na przyszłość "zgłaszanych przez przedstawicieli zwłaszcza stronnictw parlamentarnych, opozycyjnych, jak i pozaparlamentarnych". Ocenił, że była to "ciekawa debata", dziękował także uczestnikom za poważne i propaństwowe podejście do poniedziałkowego spotkania.

Autorka: Sylwia Dąbkowska-Pożyczka