Pierwsza trójka to prezydent Francji Nicolas Sarkozy, kanclerz Niemiec Angela Merkel i premier Rosji Władimir Putin.

Reklama

Za co dziennikarze i publicyści cenią Sarkozy'ego? Za sprawne przewodzenie Unii Europejskiej. W czasie francuskiej prezydencji przyjęto bowiem pakiet klimatyczny, a Sarkozy mediował w Moskwie, gdy rosyjskie kolumny pancerne ciągnęły na Tbilisi. Drugie miejsce Merkel tylko potwierdza, że Niemcy wciąż pełnią rolę europejskiego przywódcy - podaje TVP Info.

Nie dziwi również Władimir Putin na trzecim miejscu, który - choć pożegnał się z rosyjską prezydenturą na rzecz stanowiska premiera - wciąż trzęsie Rosją. Obecny prezydent Dmitrij Miedwiediew uplasował się dopiero na 11. pozycji.

Wysokie siódme miejsce w rankingu europejskich przywódców zajął Donald Tusk. To najwyższa lokata wśród polskich polityków. Na co wskazywali publicyści, typując polskiego premiera? "Jego nazwisko warto wspomnieć chociażby za przełamanie patu w UE i zdecydowanie inne podejście do Unii niż rządów Kaczyńskiego" - tłumaczy TVP Info Ognyan Georgiev z bułgarskiego tygodnika "Capital".

Prezydent Lech Kaczyński znalazł się na dalszej 20. pozycji, ale dostał dużo głosów z krajów Europy Wschodniej. Tam kojarzy się głównie ze zdecydowaną polityką wobec Rosji i reakcją na interwencję w Gruzji - zauważa TVP Info.

RANKING EUROPEJSKICH PRZYWÓDCÓW 2008

1. Francja. Nicolas Sarkozy
2. Niemcy. Kanclerz Angela Merkel
3. Rosja. Premier Władimir Putin
4. Wielka Brytania. Premier Gordon Brown
5. Włochy. Premier Sylwio Berlusconi
6. Hiszpania. Premier Jose Luis Rodrigez Zapatero
7. Polska. Premier Donald Tusk
8. Luksemburg. Premier Jean Claude Juncker
9. Gruzja. Prezydent Michaił Saakaszwili
10. Serbia. Prezydent Boris Tadic
11. Rosja. Prezydent Dmitrij Medwiediew
12. Turcja. Premier Recep Tayyip Erdogan
13. Dania. Premier Anders Fogh Rasmussen
14 - 16. ex aequo
Finlandia. Prezydent Tarja Halonen
Czechy. Prezydent Vaclav Klaus
Irlandia. Premier Brian Cowen
17 – 18. ex aequo
Holandia. Premier Jan Peter Balkende
Ukraina. Prezydent Wiktor Juszczenko
19. Słowacja. Premier Robert Fico
20. Polska. Prezydent Lech Kaczyński
p

Redakcje, które brały udział w rankingu: "La Repubblica", BBC, "Frankfurter Allgemeine Zeitung", "Der Standard", "Helsingin Sanomat", RFI, Radio Nacional de España, "Telegraf", "Kaleva", "Publico", "Tageblatt", "Vijesti", Antena 1, "Capital", "Nepszawa", "Latvijas Avize", "Zaman", "Dagens Nyheter", "Komsomolskaya Prawda", "Blic", "The Slovak Spectator", "Berlingske Media", "Vecer", "Rozhlas", Ceska Televize, "Irish Times", "De Standaard", BASA Press Agency, serwis internetowy TVP Info.